Reklama

Polityka i prawo

Google, Microsoft, Facebook i Twitter ogłaszają wspólny projekt

Fot. PhotoMIX-Company/ Pixabay
Fot. PhotoMIX-Company/ Pixabay

Google, Microsoft, Facebook i Twitter ogłaszają wspólny projekt związany z przetwarzaniem danych, którego celem ma być „innowacyjna praca na rzecz przenośności danych”. Projekt oparty będzie na technologiach open-source - powiadomił w piątek serwis The Verge.

Wspólna inicjatywa gigantów świata technologii nazywa się Data Transfer Project i ma na celu stworzenie nowych standardów dla przenoszenia danych pomiędzy platformami.

Według Google projekt pozwoli użytkownikom usług cyfrowych na "przenoszenie danych bezpośrednio między jedną usługą a drugą, bez konieczności ich pobierania na dysk i ponownego przesyłania do internetu".

Obecna wersja systemu rozwijanego przez cztery firmy pozwala na przesyłanie zdjęć, e-maili, kontaktów, danych z kalendarza i list zadań poprzez wykorzystanie publicznie dostępnych API (funkcji interfejsu programistycznego) usług Google, Microsoftu, Twittera, Flicrka, Instagrama i innych.

Współpracujące w ramach projektu firmy wyraziły nadzieję, że w przyszłości tworzony przez nie system znajdzie uniwersalne zastosowanie w tworzeniu usług internetowych.

System tworzony jest na bazie technologii open-source, a repozytorium z kodem znajduje się w serwisie GitHub, podobnie jak i biała księga opisująca zakres prac. Większość kodu, który powstał do tej pory, została napisana przez inżynierów pracujących dla Google i Microsoftu.

Źródło:PAP

Komentarze