Reklama

Polityka i prawo

Gawkowski zapowiada ważne zmiany legislacyjne

Wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski
Wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski
Autor. Lewica/ oficjalne konto w serwisie X

Wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski zapowiedział, że rząd rozpocznie prace nad nowelizacją ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa (KSC) w III kwartale tego roku. Jednak to nie wszystkie ważne zmiany, jakie czekają Polskę w obszarze regulacji cyfrowych.

W rozmowie z PAP Biznes Krzysztof Gawkowski ocenił, że chce, aby nowelizacja ustawy o KSC była gotowa w II kwartale br., a prace ruszyły w ciągu kolejnych trzech miesięcy. Zastrzegł, że przy tym Ministerstwo Cyfryzacji będzie prowadziło „politykę otwartych drzwi w czasie konsultacji”.

Projekt ustawy ma mieć charakter rządowy, by w III kwartale pojawić się w wykazie Rady Ministrów. Chodzi o przyspieszenie tempa prac nad regulacjami, ponieważ Polska ma w tym zakresie spore opóźnienie. Nowelizacji nie udało się przeprowadzić przez proces legislacyjny w czasie ostatniej kadencji rządów Zjednoczonej Prawicy, o czym pisaliśmy wielokrotnie na łamach CyberDefence24.

Przypomnijmy, że we wrześniu 2023 roku - w ostatniej chwili do marszałek Sejmu Elżbiety Witek - trafił rządowy wniosek o wycofanie z prac parlamentarnych projektów dot. cyberbezpieczeństwa (w tym o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa) oraz ochrony dzieci przed nieodpowiednimi treściami w internecie.

Czytaj też

Reklama

Fundusz Cyberbezpieczeństwa

Zmiany mają dotyczyć także tzw. Funduszu Cyberbezpieczeństwa, który uchwalono w czasie kiedy na czele resortu cyfryzacji stał Janusz Cieszyński. Zdaniem Gawkowskiego środków było za mało, wobec czego wystąpił o zmianę ustawy.

„Projekt ustawy został zaakceptowany na ostatnim posiedzeniu Rady Ministrów” - powiedział w rozmowie z PAP Biznes.

Fundusz miałby wynosić 150 proc. sumy, jaką proponowała poprzednia władza. Obecnie obowiązująca ustawa zakłada, że maksymalny limit wydatków z budżetu państwa na działania związane z cyberbezpieczeństwem (tzw. świadczenie teleinformatyczne dla osób zajmujących się cyber w administracji publicznej) to 100 mln zł rocznie od 2023 roku do 2031 roku.

Czytaj też

Reklama

4 proc. PKB na obronność, w tym cyber

Dodatkowo wicepremier i minister cyfryzacji podał, że Polska zaiwestuje 4 proc. PKB na obronność, w tym cyberbezpieczeństwo.

„W 4 proc. PKB, które Polska ma przeznaczać na obronność kraju, ujęte są środki na cyberbezpieczeństwo. To kluczowe z pól walki w XXI w. Jeżeli chcemy, by polska armia była dobrze wyposażona, miała komponent strategiczny w postaci czołgów czy samolotów, to musimy zadbać też o cybernetyczne pole walki” - powiedział Krzysztof Gawkowski.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama