Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Dodatki z rządowego Funduszu Cyberbezpieczeństwa zatrzymały odejścia specjalistów

Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne
Autor. Małopolska Policja

Pieniądze z rządowego Funduszu Cyberbezpieczeństwa zatrzymały specjalistów IT w służbach i najważniejszych instytucjach państwa - podaje „Rzeczpospolita” w poniedziałkowym wydaniu. Na jakie dodatkowe środki mogą liczyć eksperci cyber?

Reklama

Z Funduszu Cyberbezpieczeństwa - który zakłada finansowanie świadczenia teleinformatycznego dla osób pracujących na stanowiskach związanych z zapewnianiem cyberbezpieczeństwa – jak pisaliśmy - skorzystało w 2022 roku 3170 osób. Natomiast w tym roku - jak podaje "Rz" - otrzyma je 5 tys. pracowników zajmujących się cyberbezpieczeństwem w kluczowych instytucjach w Polsce.

Reklama

Czytaj też

Reklama

"W marcu 2022 roku przyznaliśmy pierwsze cyberdodatki dla pracowników administracji, którzy realizują zadania z zakresu cyberbezpieczeństwa. Na przykładzie Departamentu Cyberbezpieczeństwa Ministerstwo Cyfryzacji widzę, w jaki sposób ta zmiana pozytywnie wpłynęła na wyniki zespołu. Realizujemy projekty techniczne, regulacyjne, miękkie i międzynarodowe na raz, a niektóre z naszych rozwiązań budzą zainteresowanie nawet poza Polską" - napisał kilka dni temu Janusz Cieszyński, minister cyfryzacji w serwisie LinkedIN.

Poza większą liczbą osób, które skorzystały z dodatków, w ubiegłym roku zanotowano najmniej odejść z grupy pracowników zajmujących się cyberbezpieczeństwem oraz wzrost liczby chętnych, którzy chcą pracować - czytamy.

Fundusz Cyberbezpieczeństwa

Jak pisaliśmy na łamach CyberDefence24.pl, ustawa o szczególnych zasadach wynagradzania osób realizujących zadania z zakresu cyberbezpieczeństwa zakładała utworzenie Funduszu Cyberbezpieczeństwa, z którego są finansowane świadczenia teleinformatyczne dla osób pracujących na stanowiskach związanych z zapewnianiem cyberbezpieczeństwa w państwie. Na tej podstawie ma on formę państwowego funduszu celowego, którego dysponentem jest minister właściwy ds. informatyzacji.

Jak wysoki może być dodatek? Dla osób z doświadczeniem do 3 lat – od 2 do 12 tys. zł dodatku; od 3 do 5 lat – od 2 do 18 tys. dodatku; powyżej 5 lat – od 2 tys. do 30 tys. dla osób, które zajmują się m.in. analizą szkodliwego oprogramowania, badaniem bezpieczeństwa, podatności i testowaniem sprzętu lub oprogramowania, oceną bezpieczeństwa systemów IT. Więcej na temat widełek płac piszemy w tym materiale .

Czytaj też

Mogą go otrzymać wyspecjalizowani pracownicy zajmujących się bezpieczeństwem teleinformatycznym w służbach specjalnych cywilnych i wojskowych, ale także Kancelarii Premiera, Kancelarii Prezydenta i w prokuraturze.

/NB/ PAP/ Rzeczpospolita

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama
Reklama

Komentarze (1)

  1. andrzejh

    Rzeczpospolitej dziennikarze oczywiście nie rozróżniają Cyberprzestępczości od Cyberbezpieczeństwa. Dalej w artykule znowu bełkot, wydziały "cyber" to w potocznej opinii wydziały zwalczające cyberprzestępczość - one nie zajmują się zapewnieniem cyberbezpieczeństwa, tylko zwalczaniem cyberprzestępczości. "otrzyma je" ? Ustawa mówi o decyzji w 30 dni i wypłacaniu z pensją... W niektórych instytucjach niewypłacenie dodatku właśnie powoduje odpływ kompetentnych pracowników. Nie wydano decyzji administracyjnych, ale kto by tam się przejmował niedopełnieniem obowiązków służbowych. Bełkotem o tym że liczba osób otrzymujących dodatek to nie informacja publiczna mam nadzieję zajmą się sądy i NIK. Jak by te informacje wyciągnąć okaże się, że dużo osób na stanowiska kierowniczych, a nie technicznych otrzymuje ładne kwoty... Wysokość dodatku jest w pełni uznaniowa i w każdej grupie dolny próg to 2000zł.