Reklama

Polityka i prawo

Facebook nie akceptuje grzywny nałożonej przez Brytyjczyków

Fot. geralt/Pixabay
Fot. geralt/Pixabay

Facebook odwołał się od grzywny nałożonej na koncern przez brytyjski organ ochrony danych osobowych (ICO) w związku ze sprawą Cambridge Analytica. Według Facebooka nie ma dowodów na naruszenie prawa na obszarze podlegającym jurysdykcji ICO - podał serwis CNet.

Pod koniec października ICO (odpowiednik polskiego Urzędu Ochrony Danych Osobowych) ukarało Facebooka grzywną w wysokości 500 tys. funtów (najwyższa możliwą) w związku ze sprawą przekazania danych użytkowników serwisu kontrowersyjnej firmie analitycznej Cambridge Analytica. Przedstawiciele koncernu Marka Zuckerberga w środę odwołali się od tej decyzji, argumentując, że postanowienie ICO nie ma oparcia w dowodach, które potwierdzałyby, że doszło do naruszenia prawa względem użytkowników Facebooka w Wielkiej Brytanii.

Serwis CNet przypomniał, że firma Cambridge Analytica swoją siedzibę miała w Wielkiej Brytanii. Urząd ICO to z kolei jedyny organ ochrony danych, który zdecydował się podjąć względem firmy oraz koncernu Zuckerberga działania zmierzające do ich ukarania za przekazanie danych użytkowników bez zachowania należytych ram prawnych i gwarancji bezpieczeństwa. Podczas prowadzonego w związku ze sprawą dochodzenia przedstawiciele ICO stwierdzili, że do Cambridge Analytica trafiły dane około miliona użytkowników Facebooka z Wielkiej Brytanii.

ICO nie odniosło się do odwołania złożonego przez Facebooka i nie skomentowało sprawy w mediach. Odwołaniem zajmie się wkrótce brytyjska Niezależna Izba Regulacji. O ile przychyli się do decyzji ICO o ukaraniu Facebooka grzywną, koncern będzie mógł wnieść skargę do brytyjskiego Sądu Apelacyjnego.

Źródło:PAP

Komentarze