Polityka i prawo
Facebook naruszył unijne przepisy o prywatności? Sprawę rozpatrzy sąd w Luksemburgu
Niemiecki sąd federalny skierował do unijnego sądu w Luksemburgu sprawę dotyczącą skargi krajowej organizacji konsumenckiej VZBV przeciwko Facebookowi. Grupa wskazuje, że koncern umożliwił firmom gamingowym bezprawne gromadzenie danych personalnych graczy.
Skupiająca niemieckie grupy konsumenckie organizacja VZBV zarzuciła Facebookowi, że umożliwił operatorom gier online bezprawne gromadzenie i przetwarzanie danych personalnych graczy i naruszył tym samym unijne przepisy o prywatności.
Chodzi o gry internetowe oferowane użytkownikom jeszcze w 2012 roku w ramach Facebook App Center. Korzystając z nich użytkownik automatycznie wyrażał zgodę na udostępnienie swoich danych personalnych, w tym adresu mailowego. Pod koniec gry, gracze otrzymywali wiadomość z informacją, że aplikacja może mieć dostęp do ich profilu, zdjęć oraz innych informacji. Tego typu gry, w tym np. quizy internetowe, były w tamtym czasie niezwykle popularne na Facebooku.
Organizacja VZBV zaskarżyła koncern do sądu o łamanie prywatności użytkowników, powołując się m.in. na przyjęte w UE dwa lata temu przepisy o ochronie danych osobowych RODO, zgodnie z którymi użytkownik musi wyrazić zgodę na udostępnienie swoich danych.
Sąd pierwszej instancji zgodził się z zarzutami VZBV, ale Facebook odwołał się od wyroku i sprawa trafiła do sądu federalnego w Karlsruhe. Ten natomiast stwierdził, że nie ma pewności, czy organizacja może powoływać się w sprawie na unijne przepisy, które obowiązują raptem od dwóch lat, czy też powinna raczej odnosić się do przepisów prawa krajowego. Niemiecki sąd postanowił więc tymczasowo zawiesić sprawę i poprosić o interpretację Sąd Unii Europejskiej w Luksemburgu. Facebook nie chciał skomentować sprawy.