Reklama

Polityka i prawo

eDoręczenia przesunięte. Będzie więcej czasu na wdrożenie

Wdrożenie systemu e-Doręczeń zostanie przesunięte.
Wdrożenie systemu e-Doręczeń zostanie przesunięte.
Autor. Kate Macate/ Unsplash

Wdrożenie systemu e-Doręczeń będzie przesunięte. Po spotkaniu zorganizowanym przez Ministerstwo Cyfryzacji z przedstawicielami podmiotów, które – zgodnie z ustawą – miały wdrożyć system do 10 grudnia tego roku, ostatecznie termin przesunięto na 30 grudnia br. To jednak nie koniec: resort ma wystąpić z inicjatywą, aby zmienić tę datę maksymalnie na 1 stycznia 2025 roku.

Reklama

Jak informuje resort cyfryzacji, po konsultacjach z podmiotami, które mają obowiązek wdrożyć system e-Doręczeń oraz na ich prośbę - podjęto decyzję o przesunięciu terminu zmian.

Reklama

„Organizacje zrzeszające podmioty publiczne i zawody zaufania publicznego występowały z licznymi apelami o przesunięcie terminu wdrożenia obowiązku stosowania doręczeń elektronicznych” - informuje Ministerstwo Cyfryzacji.

Podmioty zobowiązane do e-Doręczeń miały podkreślać, że potrzebują więcej czasu na wdrożenie nowego rozwiązania oraz przygotowanie wewnętrznych regulacji dotyczących obiegu korespondencji.

Reklama

Taki postulat poparli przedstawiciele m.in. Związku Powiatów Polskich, Unii Metropolii Polskich, Naczelnej Rady Adwokackiej, Związku Polska Cyfrowa oraz dostawcy systemów elektronicznego obiegu dokumentów oraz kwalifikowanej usługi doręczenia elektronicznego - wskazano.

Czytaj też

Argumenty za przesunięciem e-Doręczeń

Przedstawiciele samorządu terytorialnego wskazali, że termin wejścia w życie obowiązku korzystania z e-Doręczeń przypada tuż przed obowiązkiem wysłania (w pierwszych tygodniach każdego roku) decyzji ustalających wymiar podatku od nieruchomości, co jest bardzo dużym przedsięwzięciem w gminach (to połowa korespondencji wysyłanej przez cały rok).

Inicjatywa ustawodawcza

Przesunięcie terminu z 10 grudnia na 30 grudnia nastąpi na podstawie zmiany komunikatu ministra cyfryzacji publikowanego w Dzienniku Ustaw. Dodatkowo minister ma wystąpić z projektem ustawy, zmieniającej maksymalny termin wdrożenia na 1 stycznia 2025 roku (ustawa obecnie wskazuje na maksymalny termin 1 stycznia 2024 rok - red.).

Operatorzy wyznaczeni do systemu mają wdrożyć nowe funkcjonalności, które zapewnią sprawniejszą obsługę korespondencji - szczególnie w podmiotach publicznych.

/NB

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama
Reklama

Komentarze