Reklama

Polityka i prawo

Donald Trump podpisał rozkaz wykonawczy w sprawie strategicznego planu rozwoju AI

Fot. Gage Skidmore/Wikimedia Commons/CC 2.0
Fot. Gage Skidmore/Wikimedia Commons/CC 2.0

Prezydent USA Donald Trump podpisał rozkaz wykonawczy w sprawie strategicznego planu rozwoju sztucznej inteligencji (AI) - American AI Initiative. Według głowy państwa technologia ta jest bardzo ważna dla utrzymania bezpieczeństwa narodowego i gospodarczego Stanów Zjednoczonych.

Serwis The Register zauważa, że podobne programy rozwoju sztucznej inteligencji realizują już m.in. Francja, Kanada, Chiny i Korea Południowa. Stany Zjednoczone pozycję lidera w wyścigu zajmowały długo, a prace nad dziedziną sztucznej inteligencji w tym kraju prowadzone są od lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku. Obecnie USA dominują na polu badań m.in. w praktycznych zastosowaniach AI w motoryzacji (samochody autonomiczne) oraz w budowie czipów do obsługi tej technologii - ocenia serwis.

Jak czytamy w wydanym z okazji podpisania przez Trumpa rozkazu wykonawczego oświadczeniu urzędu ds. polityki w dziedzinie nauki i technologii USA "tempo innowacji w dziedzinie AI na całym świecie rośnie i nie możemy siedzieć spokojnie zakładając, że pozycja lidera jest nam dana raz na zawsze. Musimy upewnić się, że postęp w dziedzinie rozwoju AI jest należycie wspierany przez amerykańską kreatywność, odzwierciedla amerykańskie wartości i służy korzyściom dla amerykańskiego społeczeństwa".

Program zainicjowany przez prezydenta Trumpa opiera się na pięciu filarach. Składają się na nie inwestycje w badania i rozwój na polu sztucznej inteligencji, które powinny stać się priorytetem dla agencji federalnych i obejmować szczególnie te sektory, które mają bezpośrednie przełożenie na jakość ludzkiego życia. Chodzi tu m.in. o opiekę zdrowotną i edukację. To także współdzielenie danych pomiędzy ekspertami i wsparcie prac nad tworzeniem modeli prowadzących do zwiększenia wydajności nauki, gospodarki oraz bezpieczeństwa narodowego. Program obejmuje również stworzenie standardów technicznych dla sztucznej inteligencji, którymi zajmie się amerykański Narodowy Instytut Standardów i Technologii (NIST), rozbudowę miejsc pracy w sektorze i zaangażowanie Stanów Zjednoczonych w działania na rzecz ochrony technologii przed szpiegostwem gospodarczym ze strony wrogich państw.

SZP/PAP

Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama