Reklama

Polityka i prawo

Dezinformacja wokół COVID-19 uderza w ćwiczenia Defender 2020

Fot. Capt. Scott Kuhn/U.S. Army/Domena publiczna
Fot. Capt. Scott Kuhn/U.S. Army/Domena publiczna

Minister Obrony Litwy chce kontynuowania ćwiczeń Defender 2020 pomimo pandemii COVID-19 - e-mail z taką wiadomością został wysłany do biura prasowego NATO. To kolejny fake news, w którym wykorzystuje się tematykę ćwiczeń Defender 2020.  

E-mail wysłany z konta pocztowego podszywającego się pod Ministerstwo Obrony Litwy zawierał fałszywe oświadczenie prasowe szefa resortu obrony, a jego treść rzekomo miała być zatwierdzona przez litewskiego oficera Laimisa Bratikasa. Komunikat zamieszczony w wiadomości był wezwaniem do niewstrzymywania prowadzonych ćwiczeń Defender 2020, pomimo rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Jak przypomina litewski publiczny nadawca radiowo-telewizyjny LRT, z powodu pandemii Waszyngton ogłosił na początku tego tygodnia, ograniczenie rozmiaru i zakresu ćwiczeń.

Laimis Bratikas w rozmowie z LRT zaznaczył, że w tym przypadku nie zostały zhakowane żadne sieci i systemy, lecz wykorzystano działania informacyjne. „Zarejestrowaliśmy informacyjny cyberatak, który rozpowszechnia fałszywe wiadomości” – doprecyzował oficer litewskiego wojska. Incydent jest obecnie badany przez litewskie Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cybernetycznego (NKSC).

Zgodnie z ustaleniami LRT fałszywy e-mail został także wysłany do polskiego ministerstwa obrony, litewskich mediów oraz innych instytucji z wielu państw. „Celem kampanii jest wzbudzenie powszechnego strachu, a także nieufności wobec litewskich instytucji oraz prowadzonej polityki” – podkreślił Laimis Bratikas. Dodał, że jest zadowolony z reakcji krajów partnerskich, które krytycznie odniosły się do treści spreparowanego e-maila i postanowiły nawiązać bliższy dialog z litewskim rządem w tej sprawie.

W tym miejscu warto podkreślić, że nie jest to pierwszy tego typu incydent w ostatnim czasie. W litewskim wojsku zarejestrowano około 150 złośliwych kampanii informacyjnych, które odnosiły się do pandemii koronawirusa – informuje serwis LRT.

AK/SZP

Reklama

Komentarze

    Reklama