Reklama

Polityka i prawo

Czy Rosja rozgrywa politykę w Afryce podżegając do puczów?

Autor. James Wiseman / Unsplash

Rosja rozgrywa politykę w Afryce podżegając do puczów - wskazuje nowy raport Microsoftu poświęcony analizie przyczyn destabilizacji regionu. Wydarzenia w Afryce to kolejny przykład tego, jak internet może być wykorzystywany do zaburzania światowego ładu.

Reklama

Społeczność międzynarodowa z zainteresowaniem obserwuje, jak przez kraje leżące na zachodzie i w centralnej części Afryki przetacza się fala puczów i przewrotów politycznych. Skąd taka destabilizacja i czy przypadkiem nie stoi za tym kraj zainteresowany burzeniem światowego ładu?

Reklama

Nad odpowiedzią na te pytania pochylili się eksperci z zespołu Microsoft Threat Analysis Center (MTAC), którzy zajmują się m.in. monitorowaniem rosyjskich operacji w cyberprzestrzeni. Początkowo ich zainteresowanie dotyczyło głównie wydarzeń, do których doszło w Nigrze - o czym pisaliśmy na łamach naszego serwisu w tym tekście . Wszystko wskazuje jednak na to, że problem z zaangażowaniem Rosji w destabilizację afrykańskiej polityki jest dużo szerszy.

Fala destabilizacji

W ostatnich tygodniach destabilizację oprócz Nigru obserwować można również w innych krajach Afryki - przede wszystkim tych frankofońskich, takich jak Mali, Gwinea, Burkina Faso i Gabon. Niepokój odnotowano także w Czadzie i Sudanie.

Reklama

W przypadku wszystkich prób destabilizacji, puczyści zdają się mieć podobne motywacje. Jako oficjalne czynniki w przypadku Mali, Burkiny Faso i Nigru wykorzystywana jest konieczność walki z dżihadystami - czytamy w raporcie Microsoftu. Junty wojskowe jednocześnie posługują się sentymentem antyfrancuskim ze względu na kolonialną przeszłość tych krajów, a Zachód jest obwiniany o zagrożenia w regionie - jako strona, która nie zdołała rozwiązać problemów bezpieczeństwa i przyczyniła się do rozkwitu działalności terrorystów (a nawet ich aktywnie wspierała).

Jaką strategią posługuje się Rosja?

Raport analityków Microsoftu wskazuje na sześć typów działań ewidentnie składających się na strategię Rosji, która wywiera wpływ w Afryce celem destabilizacji tamtejszej polityki .

Są to:

  • realizowane w długiej perspektywie operacje wpływu ( takie, jak np. te opisywane przez nas tutaj ) koncentrujące się na polaryzacji społecznej;
  • wspieranie puczystów - Rosja zawsze staje po stronie tych, którzy przeprowadzają przewrót lub odpowiadają za rebelię, choć nie zawsze robi to bezpośrednio;
  • przejmowanie kontroli nad narracjami i przekierowywanie ich w stronę prorosyjską, jak i gloryfikującą odpowiedzialnych za przewrót oraz wojsko;
  • korzystanie z amplifikacji przekazu w mediach społecznościowych;
  • mobilizacja wsparcia dla puczu i poparcia Rosji;
  • doprowadzenie do uciszenia krytycznych wobec przewrotu i Rosji mediów, jeśli takie są obecne w kraju.

Microsoft zwraca uwagę, że działania Federacji Rosyjskiej są skuteczne, bo są elastyczne, Rosja reaguje szybko tam, gdzie widzi możliwość prowadzenia operacji, a także sprawnie wyczuwa zmieniające się narracje polityczne, wobec czego wie, jak wpływać na lokalną rzeczywistość polityczną.

Działania Rosji są również intensywne i prowadzone równocześnie w wielu ośrodkach, co zwiększa ich skuteczność - operacje informacyjne to nie tylko Facebook, ale także media tradycyjne i inne kanały nadawcze.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama