Polityka i prawo
Czy Rosja rozgrywa politykę w Afryce podżegając do puczów?
Rosja rozgrywa politykę w Afryce podżegając do puczów - wskazuje nowy raport Microsoftu poświęcony analizie przyczyn destabilizacji regionu. Wydarzenia w Afryce to kolejny przykład tego, jak internet może być wykorzystywany do zaburzania światowego ładu.
Społeczność międzynarodowa z zainteresowaniem obserwuje, jak przez kraje leżące na zachodzie i w centralnej części Afryki przetacza się fala puczów i przewrotów politycznych. Skąd taka destabilizacja i czy przypadkiem nie stoi za tym kraj zainteresowany burzeniem światowego ładu?
Nad odpowiedzią na te pytania pochylili się eksperci z zespołu Microsoft Threat Analysis Center (MTAC), którzy zajmują się m.in. monitorowaniem rosyjskich operacji w cyberprzestrzeni. Początkowo ich zainteresowanie dotyczyło głównie wydarzeń, do których doszło w Nigrze - o czym pisaliśmy na łamach naszego serwisu w tym tekście . Wszystko wskazuje jednak na to, że problem z zaangażowaniem Rosji w destabilizację afrykańskiej polityki jest dużo szerszy.
Fala destabilizacji
W ostatnich tygodniach destabilizację oprócz Nigru obserwować można również w innych krajach Afryki - przede wszystkim tych frankofońskich, takich jak Mali, Gwinea, Burkina Faso i Gabon. Niepokój odnotowano także w Czadzie i Sudanie.
W przypadku wszystkich prób destabilizacji, puczyści zdają się mieć podobne motywacje. Jako oficjalne czynniki w przypadku Mali, Burkiny Faso i Nigru wykorzystywana jest konieczność walki z dżihadystami - czytamy w raporcie Microsoftu. Junty wojskowe jednocześnie posługują się sentymentem antyfrancuskim ze względu na kolonialną przeszłość tych krajów, a Zachód jest obwiniany o zagrożenia w regionie - jako strona, która nie zdołała rozwiązać problemów bezpieczeństwa i przyczyniła się do rozkwitu działalności terrorystów (a nawet ich aktywnie wspierała).
Jaką strategią posługuje się Rosja?
Są to:
- realizowane w długiej perspektywie operacje wpływu ( takie, jak np. te opisywane przez nas tutaj ) koncentrujące się na polaryzacji społecznej;
- wspieranie puczystów - Rosja zawsze staje po stronie tych, którzy przeprowadzają przewrót lub odpowiadają za rebelię, choć nie zawsze robi to bezpośrednio;
- przejmowanie kontroli nad narracjami i przekierowywanie ich w stronę prorosyjską, jak i gloryfikującą odpowiedzialnych za przewrót oraz wojsko;
- korzystanie z amplifikacji przekazu w mediach społecznościowych;
- mobilizacja wsparcia dla puczu i poparcia Rosji;
- doprowadzenie do uciszenia krytycznych wobec przewrotu i Rosji mediów, jeśli takie są obecne w kraju.
Microsoft zwraca uwagę, że działania Federacji Rosyjskiej są skuteczne, bo są elastyczne, Rosja reaguje szybko tam, gdzie widzi możliwość prowadzenia operacji, a także sprawnie wyczuwa zmieniające się narracje polityczne, wobec czego wie, jak wpływać na lokalną rzeczywistość polityczną.
Działania Rosji są również intensywne i prowadzone równocześnie w wielu ośrodkach, co zwiększa ich skuteczność - operacje informacyjne to nie tylko Facebook, ale także media tradycyjne i inne kanały nadawcze.
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany