Reklama

Polityka i prawo

CyberWeek, czyli podsumowanie tygodnia (29.03-02.04)

Fot. 美國之音 合成 圖片/Wikimedia Commons/Domena publiczna / 18 Dywizja Zmechanizowana/Facebook / Vladimir Fedorenko/Владимир Федоренко/Wikimedia Commons/CC 3.0 / ssu.gov.ua
Fot. 美國之音 合成 圖片/Wikimedia Commons/Domena publiczna / 18 Dywizja Zmechanizowana/Facebook / Vladimir Fedorenko/Владимир Федоренко/Wikimedia Commons/CC 3.0 / ssu.gov.ua

FSB miało dostęp do e-maili szefa bezpieczeństwa wewnętrznego USA, prokremlowska propaganda uderzyła w polskie wojsko, a na Ukrainie rozbito armię botów sponsorowaną przez Moskwę. W przekroju tygodnia wiele działo się nie tylko z udziałem Rosji. Na tapecie nie zabrakło również wątku Chin, Stanów Zjednoczonych i tzw. „hacku dekady”. Co ważnego wydarzyło się w tym tygodniu?

E-maile szefa bezpieczeństwa wewnętrznego USA w rękach FSB

Początek tygodnia rozpoczęliśmy od publikacji materiału na temat uzyskania przez FSB dostępu do kont e-mailowych Chada Wolfa (sekretarza bezpieczeństwa wewnętrznego USA w administracji prezydenta Donalda Trumpa) oraz jego zespołu specjalistów odpowiedzialnych za zwalczanie cyberzagrożeń ze strony wrogich podmiotów. Wszystko odbyło się w ramach „hacku dekady”, który miał miejsce w grudniu ubiegłego roku. Jak do tego doszło?

FSB miało dostęp do kont e-mailowych szefa bezpieczeństwa wewnętrznego USA



Rosyjska dezinformacja wymierzona w Siły Zbrojne RP

We wtorek na naszym portalu pojawił się materiał opisujący kampanię informacyjną dotyczącą ćwiczeń ZIMA-20, która była prowadzona przez Rosję w ramach rozpowszechniania propagandy w lutym i marcu 2021 roku. Działania wymierzone w Siły Zbrojne RP są stałym elementem tego typu ataków przeciwko Polsce.

Wieloelementowa kampania dezinformacyjna przeciwko Siłom Zbrojnym RP



„Kradzież to chiński sposób na samowystarczalność”

„W celu osiągnięcia samowystarczalności w łańcuchu dostaw, kradzież i infiltracja jest najszybszą drogą dla Chin w zrealizowaniu postawionych zadań” – zaalarmowała minister gospodarki Tajwanu Wang Mei-hua. W środowym artykule skupiliśmy się na słowach polityczki, rozszerzając problematykę o tło trwającego wyścigu technologicznego między Pekinem a Waszyngtonem. 

Tajwan ma dosyć kradzieży technologii. „To sposób Chin na walkę z USA”



Amerykanie zneutralizują operacje informacyjne Chin? 

Dowództwo Operacji Specjalnych USA zapowiedziało utworzenie grupy zadaniowej w regionie Pacyfiku, aby współpracować z tamtejszymi sojusznikami w celu udaremnienia chińskich operacji informacyjnych. W naszym czwartkowym materiale przyjrzeliśmy się sprawie, prezentując stanowisko gen. Richarda Clarka, dowódcy amerykańskiego Dowództwa Operacji Specjalnych.

Odpowiedź USA na chińskie zaczepki. Dowództwo Operacji Specjalnych ze specjalną grupą zadaniową



Rosja sponsorem farmy botów na Ukrainie 

Tydzień zwieńczyliśmy informacją o rozbiciu farmy botów na Ukrainie, co było efektem operacji podjętej przez Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy. Sieć była odpowiedzialna za rozpowszechnianie fake newsów odnośnie procesu szczepień w tym państwie, a także promowanie działalności Donieckiej i Ługańskiej Republik Ludowych. Jak ustalili funkcjonariusze SBU, działania były finansowane z terytorium Rosji.

Rozbito farmę botów na Ukrainie. Rosja sponsorem

Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama