Reklama

Polityka i prawo

Fot. https://fshoq.com/CC BY 4.0; Mrt5000 / Wikimedia Commons / CC BY-SA 4.0; The White House/Flickr; MLARANDA/Pixabay

CyberWeek, czyli podsumowanie tygodnia (08-12.03)

Jak łatwo złamać zabezpieczenia kamer monitoringu? Kto wykorzysta deepfake do prowadzenia wrogich działań? Co stoi za sukcesem belgijskich policjantów, którzy rozbili siatkę handlarzy narkotyków? Sprawdź, czy wiesz co wydarzyło się w tym tygodniu!

Tesla, policja, oddziały OIOM - cyberprzestępcy zaatakowali

Hakerzy włamali się do baz danych z nagraniami pochodzącymi z kamer bezpieczeństwa - w ten sposób uzyskali dostęp do obrazu na żywo ze 150 000 urządzeń, umieszczonych w m.in. szpitalach, firmach, więzieniach, szkołach,  komendach policji, a także w fabrykach Tesli. Włamanie, jak twierdzą hakerzy, miało pokazać „wszechobecność nadzoru wideo” oraz łatwość, z jaką można włamać się do systemów.

Hakerzy pokazali skalę inwigilacji w USA



W mijającym tygodniu wiele oczu było zwróconych na Stany Zjednoczone. Nie bez przyczyny - administracja Joe Bidena odpowiada na ataki ze strony Rosji i Chin. 

Trwa ustalanie skali działań po ataku chińskich hakerów

Po rosyjskim ataku określanym mianem hacku dekady, Amerykanie muszą zmierzyć się z kolejnym problemem - wykrytą w zeszłym tygodniu chińską działalnością w sieci. Grupa odpowiedzialna za operację skupia się przede wszystkim na podmiotach w Stanach Zjednoczonych, w tym firmach z sektora obronnego, placówkach medycznych i badawczych oraz instytucjach szkolnictwa wyższego.

Hack dekady w wersji chińskiej. Biały Dom bada skutki wykrytych podatności


„Pracujemy nad odpowiedzą, wykorzystując zasoby całego rządu federalnego”

Administracja Bidena planuje powołać specjalny zespół zadaniowy, który ma uporać się z sytuacją związaną z cyberatakami chińskich hakerów. Grupa zadaniowa „Unified Coordination Group”, nad powołaniem której zastanawia się Biden, miałaby składać się z przedstawicieli FBI, CISA oraz innych organizacji. 

USA: specjalny zespół zajmie się „chińskim hakiem dekady”


Technologia kluczem do bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych

Nowy prezydent nie rządzi jeszcze nawet 100 dni, a zaprezentowane plany i podjęte decyzje w tak krótkim okresie czasu są ambitniejsze niż działania któregokolwiek z jego poprzedników. „Wytyczne bezpieczeństwa narodowego” przedstawiają priorytety w obszarze zapewnienia ochrony obywatelom Stanów Zjednoczonych i zabezpieczenia amerykańskich interesów. Co zagraża USA?

Technologia kluczem do bezpieczeństwa USA. Administracja Bidena prezentuje wstępne założenia strategii



Aplikacja do komunikowania przyczyną porażki handlarzy narkotyków

Belgijska policja rozbiła grupę zajmującą się handlem narkotykami. Przeprowadzenie operacji umożliwiło złamanie zabezpieczeń aplikacji o nazwie „Sky ECC”, która wykorzystywana była przez przestępców do prowadzenia komunikacji. Czym jest Sky ECC?

Złamanie komunikatora umożliwiło rozbicie grupy handlującej narkotykami



Zdaniem FBI wrogie podmioty „prawie na pewno” wykorzystają deepfake do prowadzenia operacji w cyberprzestrzeni

Spreparowane za pomocą sztucznej inteligencji lub uczenia maszynowego materiały w ciągu najbliższych 12-18 miesięcy będą wykorzystywane nie tylko do wzmacniania kampanii dezinformacyjnych, ale także spearphishingowych oraz działań bazujących na inżynierii społecznej - ostrzega FBI. 

Nadchodzi fala rosyjskich i chińskich deepfake’ów?

Reklama

Komentarze

    Reklama