Reklama

Polityka i prawo

Cyberspecjalista potrzebny od zaraz. ENISA przedstawia rekomendacje, by rozwiązać ten problem

fot. Sigmund/ Unsplash/ Domena publiczna
fot. Sigmund/ Unsplash/ Domena publiczna

Szacuje się, że na rynku brakuje 500-600 tys. specjalistów IT, a znalezienie eksperta może trwać nawet pół roku. Natomiast Agencja Unii Europejskiej ds. Cyberbezpieczeństwa (ENISA) przedstawiła rekomendacje, co należałoby zrobić, aby uniknąć problemu braku specjalistów w branży cyberbezpieczeństwa. 

Raport ENISY skupia się na analizie przyszłych trendów dotyczących szkolnictwa wyższego w branży cyberbezpieczeństwa. Umożliwia to prognozowanie przyszłych trendów i ewentualne niwelowanie skutków zwiększania się liczby wakatów, jeśli chodzi o specjalistów w branży cyber.

Kluczowym wnioskiem jest fakt, że rośnie liczba programów szkoleniowych i studentów, którzy kształcą się w kierunku cyberbezpieczeństwa. Liczba absolwentów – według szacunków – w najbliższych 2-3 latach w tym zakresie ma się podwoić, ale nadal problemem jest zachowanie równowagi względem płci – tylko 20 proc. spośród wszystkich studentów w UE we wspomnianym obszarze to kobiety.

image
Fot. ENISA

Natomiast w Polsce w 2020 roku liczba zapisanych na studia pań wzrosła do 15 proc., w porównaniu do absolwentek kierunków cyber.

image

Agencja wskazała na fakt, że niski wskaźnik specjalistów na rynku „stał się oczywisty”, a liczba wykwalifikowanych pracowników jest niewystarczająca w stosunku do popytu na cyberekspertów. Z tym problemem zmaga się jednak już nie tylko Europa, ale cały świat.

Rekomendacje, by rozwiązać problem braku specjalistów

By zniwelować lukę na rynku specjalistów cyber, ale także zwiększyć poziom zdobywanych umiejętności, ENISA wydała rekomendacje, w których stwierdziła, że potrzebne jest:

  • Zwiększenie liczby zapisów na studia i w efekcie absolwentów programów cyberbezpieczeństwa poprzez zróżnicowanie programu nauczania, formatu kształcenia i zapewnianie stypendiów w szkołach wyższych.
  • Wspieranie ujednoliconego programu w rządzie, przemyśle i instytucjach szkolnictwa wyższego poprzez przyjęcie wspólnych ram dotyczących ról, kompetencji, umiejętności i wiedzy w zakresie cyberbezpieczeństwa, takich jak europejskie ramy umiejętności w zakresie cyberbezpieczeństwa oraz promowanie umiejętności, wyzwań i konkursów w zakresie cyberbezpieczeństwa.
  • Rozwijanie współpracy między inicjatywami państw członkowskich w zakresie cyberbezpieczeństwa przy wsparciu organów europejskich i projektów finansowanych przez UE.
  • Promowanie analizy potrzeb i trendów na rynku cyberbezpieczeństwa poprzez określenie czynników, które pozwalają na ocenę problemu i opracowanie możliwych środków jego rozwiązania.
  • Wspieranie wykorzystania i promocji CyberHEAD (Cybersecurity Higher Education Database), by ułatwić zrozumienie aktualnego stanu programów szkolnictwa wyższego w zakresie cyberbezpieczeństwa w UE; monitorowanie trendów, śledzenie postępów i skuteczności inicjatyw w zakresie cyberbezpieczeństwa.

image
Fot. ENISA

Problem rozwiąże Fundusz Cyberbezpieczeństwa?

W Polsce problem braku specjalistów w branży cyber ma rozwiązać plan wdrożenia Funduszu Cyberbezpieczeństwa, który będzie miał formę państwowego funduszu celowego, którego dysponentem zostanie minister właściwy ds. informatyzacji.

Więcej o samym projekcie oraz o opiniach ekspertów, zarówno z rynku komercyjnego, jak i publicznego pisaliśmy na łamach CyberDefence24.pl. 

Teksty możecie znaleźć tutaj: 

Fundusz Cyberbezpieczeństwa rozwiąże problemy sektora publicznego? „Konkurencyjność się zwiększy”

Fundusz Cyberbezpieczeństwa ma przyciągnąć specjalistów. Sektor publiczny nie ma wyjścia

Przypomnijmy, że z raportu firmy Awareson wynikało, że płace w branży IT rosną w nieporównywalnym dotąd tempie. Przeciętne wynagrodzenie wynosi czterokrotność średniej krajowej i będzie rosło, bo 70 proc. firm cierpi na niedobór pracowników IT. To jednak nie pieniądze mają być główną motywacją do pracy - eksperci stawiają przede wszystkim na rozwój. 

/NB


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

image
Fot. Reklama

Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze (1)

  1. Kiks

    Studia? Strata czasu. Problem polega na tym, że w Polsce bardzo długo trwa przekwalifikowanie lub doszkalanie. Wiadomo, że trudno doszkolić kogoś, kto ledwo umie włączyć komputer, ale nie ma tego problemu w przypadku osoby, której wiedza jest dużo powyżej średniej, ale która nie ma stricte informatycznego wykształcenia. A tak znowu będzie długotrwała produkcja papierowych specjalistów.

Reklama