Reklama

Biznes i Finanse

Płace w IT rosną, ale to nie pieniądze są główną motywacją dla specjalistów

fot.  Sigmund/ Unsplash/ Domena publiczna
fot. Sigmund/ Unsplash/ Domena publiczna

Płace w branży IT rosną w nieporównywalnym dotąd tempie. Przeciętne wynagrodzenie wynosi czterokrotność średniej krajowej i będzie rosło, bo 70 proc. firm cierpi na niedobór pracowników IT. To jednak nie pieniądze mają być główną motywacją do pracy - eksperci stawiają przede wszystkim na rozwój - wynika z raportu firmy Awareson. 

Z raportu „Rok wykorzystanych szans. Rynek pracy IT i SAP 2022” wynika, że w ostatnim roku płace pracowników IT zatrudnionych na stałe wzrosły o 22 proc., a kontraktowych - o 34 proc.

Przy ogromnym niedoborze ekspertów dalszy wzrost stawek jest nieunikniony, szczególnie że Polacy wciąż zarabiają znacznie mniej niż ich koledzy z Zachodniej Europy i USA. Szacuje się, że na rynku brakuje 500-600 tys. specjalistów IT, a znalezienie eksperta może trwać nawet pół roku.

„Zachód boryka się z ogromnym niedoborem specjalistów od nowych technologii. Tymczasem Polacy plasują się na 3. miejscu na świecie pod względem jakości pracy, a po pandemii strategiczne położenie Polski dodatkowo podniosło ich wartość. W 2022 roku wszystkie te zjawiska skumulują się i dadzą o sobie znać w postaci presji płacowej” - mówi Anna Szczepowska, prezes Awareson.

Oczekiwanie rozwoju

W 2022 roku nałoży się na siebie kilka czynników, które zachęcą specjalistów IT do zmiany pracy: wzrost stawek, elastyczność pracodawców odnośnie formy współpracy i pojawienie się innowacyjnych projektów. W sytuacji niedoboru ekspertów w cenie będą nieco mniej doświadczeni pracownicy, którzy szybko się uczą, są samodzielni i odpowiedzialni.

Polscy specjaliści IT mają świadomość swojej wartości - i ciężko pracują, żeby ją podnosić. Z ankiety Awareson wynika, że w najbliższym czasie najważniejszy będzie dla nich rozwój umiejętności technicznych (91 proc.), podwyżka (46 proc.) i chęć rozwoju kompetencji miękkich (45 proc.).

Czytaj również: Kancelaria premiera podnosi płace. 16 tysięcy złotych dla kierownika projektu

Firmom coraz trudniej akceptować rosnące stawki, dlatego rywalizują o pracowników pozapłacowymi benefitami. Atrakcyjny pakiet „dodatków”, pomaga też utrzymać aktualny zespół.

Z badań Awareson wynika, że dla specjalistów IT kluczowe będą: możliwość rozwoju, praca zdalna, dobre zarządzanie firmą, wynagrodzenie, elastyczne godziny pracy.

Rozwiązania chmurowe, bezpieczeństwo, AI

Od początku pandemii Europa doświadczyła większego rozwoju technologicznego niż w całej poprzedniej dekadzie. Tempo zmian nie wyhamowuje. Rozwiązania, które w trakcie pandemii wprowadziły najbardziej innowacyjne firmy, teraz wdrażają wszyscy. To wymaga armii ekspertów IT.

„Najbliższe lata będą stały pod znakiem dalszego szybkiego rozwoju rozwiązań chmurowych, szczególnie z obszaru aplikacji Cloud-Native oraz Data Science” - komentuje dla Awareson Sebastian Fyda, Cloud Solutions Architect.

Oprócz migracji do chmury i wyzwań dotyczących bezpieczeństwa, kluczowy będzie rozwój sztucznej inteligencji, przetwarzanie danych oraz popularność urządzeń mobilnych.

Awareson to agencja zajmująca się rekrutacją w obszarze IT, która przeanalizowała sytuację na rynku pracy, żeby wskazać najważniejsze trendy na 2022 rok. 


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

image
Fot. Reklama

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama