Reklama

Polityka i prawo

Cyberbezpieczeństwo w USA w 2019 roku - NDAA [ANALIZA]

Fot: pixbay/skeeze
Fot: pixbay/skeeze

Przedstawiciele Izby Reprezentantów i Senatu USA przyjęli na zakończonej w poniedziałek konferencji ustawodawczej projekt ustawy o zadaniach i w konsekwencji wydatkach na obronę narodową w roku budżetowym 2019 (tzw. National Defense Authorization Act). Dokument liczy ponad 2500 stron i w następnym kroku zostanie skierowany do zatwierdzenia przez obie izby parlamentu. Ostatecznie zostanie zatwierdzony przez Prezydenta USA i stanie się oficjalnie obowiązującym prawem, gwarantując od 1 października 2018 roku siłom zbrojnym USA ponad 716 mld. dolarów. 

Przyjęty przez negocjatorów obu izb dokument jest istotny ze względu na zapisy dotyczące cyberbezpieczeństwa w Stanach Zjednoczonych. Projekt ustawy wskazuje na podmioty/aktorów miedzynarodowych, mające istotny wpływa na środowisko bezpieczeństwa cybernetycznego w USA. Ustawa wymienia szczególnie państwa takie jak Rosja, Chiny, Iran i Korea Północna. Mając na uwadze bezpośrednie, zidentyfikowane zagrożenie atakami cyber ze strony tych krajów, kongresmeni skierowani do prac przy projekcie ustawie zaproponowali kluczowy zapis dotyczący odpowiedniej, proporcjonalnej odpowiedzi w przypadku wykrycia ataków cybernetycznych, między innymi na infrastrukturę krytyczną. Przypomnijmy, że od 2017 roku, system wyborczy USA jest włączony w zakres infrastruktury krytycznej. Była to konsekwencja udowodnionej przez służby USA ingerencji Rosji na proces wyborczy w 2016 roku. 

Trzy dni przed szczytem Putin -Trump w Helsinkach Departament Sprawiedliwości ogłosił akt oskarżenia wobec 12 oficerów rosyjskiego wywiadu. Według raportu przygotowanego przez specjalnie powołanego prokuratora do nadzorowania federalnego śledztwa w sprawie zarzutów o ingerencję Rosji w wybory prezydenckie, Roberta Muellera oficerowie GRU odpowiedzialni byli za włamanie się do systemów komputerowych Partii Demokratycznej i sabotowanie wyborów prezydenckich. 

Co ciekawe, amerykanie uznali, że zaczynają tracić dominację w cyberprzestrzeni. W związku z tym ustawa narzuca na administrację Białego Domu utworzenie cyber strategii, w tym w obszarze działań NATO. Wszystko to dzieje się po tym, jak Prezydent Trump zwolnił koordynatora do spraw cyberbezpieczeństwa w National Security Council. Ustawa proponuje także przeznaczenie określonych środków finansowych na działania związane z przeciwdziałaniem rosyjskich operacji informacyjnych. O ile powyższe nie zaskakuje, to interesujący może być kontekst tych zapisów i koniunkcja z zakończonym niedawno Szczytem NATO oraz spotkaniem w Helsinkach prezydentów Trumpa i Putina.  

Projekt National Defense Authorization Act (NDAA) zakłada także bardziej proaktywne i ofensywne działania rządu USA w zakresie cyberbezpieczeństwa. Oznacza to w praktyce zwiększenie uprawnień dla Departamentu Obrony, o czym mówił na ostatniej konferencji w Aspen szef amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego  (National Security Agency - NSA) i jednocześnie dowódca US Cyber Command, generał Paul Nakasone. Mając na uwadze skomplikowany proces identyfikacji podmiotu atakującego, USA chce w pierwszej kolejności podjąć rozmowy na szczeblu rządowym, w celu powstrzymania ataku (zazwyczaj udaje się zidentyfikować grupy hakerskie „powiązane” z rządem innego państwa). Jeśli takie działania nie odniosą skutku USA zastrzega sobie prawo do jednostronnego działania, czyli wprost mówiąc do działań ofensywnych.

Według analityków, tak szerokie uprawnienia dla Departamentu Obrony mogą nie zostać jednak zaakceptowane przez Prezydenta Trumpa, który posiada prerogatywy w kontekście gwarancji interesu narodowego USA, poprzez użycie między innymi sił zbrojnych do kształtowania polityki zagranicznej. Pomimo tego, zarówno administracja Trumpa, jak i parlament skłaniają się w NDAA do uznania operacji cyberprzestrzeni jako „tradycyjnych operacji wojskowych”. Takie rozumienie cyber operacji może mieć istotne znaczenie w kontekście ataków np. na sieci elektryczne USA, co przypomnijmy miało miejsce nie tak dawno. Zatwierdzony przez kongresmenów projekt NDAA nadaje także tzw. uprawnienia National Command Authority dowództwu Operacji Cybernetycznych Departamentu Obrony do podejmowania proporcjonalnych działań w przypadku wykrycia ataków cybernetycznych prowadzonych przez Rosję, Chiny, Iran czy Koreę Północną. 

Bardzo interesujący, z punktu widzenia ostatnich relacji Waszyngton-Pekin jest także zapis dotyczący wprost zakazu używania technologii dostarczanych przez chińskie firmy ZTE Corp i Huawei Technologies Co Ltd. W projekcie ustawy nie znalazł się jednak pierwotny zapis, nakładający sankcję na ZTE za nielegalny eksport produktów z USA do Iranu i Korei Północnej. 

Reklama
Reklama

Komentarze