Władze USA zezwoliły koncernowi ZTE na częściowe wznowienie wymiany handlowej z amerykańskimi firmami po tymczasowym zniesieniu sankcji nałożonych na firmę ze względu na eksport jej towarów do Iranu i Korei Północnej - podała w środę agencja Associated Press.
Decyzja amerykańskiego ministerstwa handlu zapadła po dojściu przez ZTE do porozumienia z władzami USA w zakresie ugody, w ramach której chiński koncern zgodził się zapłacić miliard dolarów grzywny. Firma zobowiązała się także do wprowadzenia zmian w swojej strukturze zarządu i do zatrudnienia Amerykanów na stanowiska osób odpowiedzialnych za zgodność z obowiązującym w USA prawem.
ZTE uzyskało tym samym możliwość prowadzenia interesów z amerykańskimi firmami w zakresie niezbędnym do utrzymania istniejących sieci telekomunikacyjnych i obecnych na rynku telefonów komórkowych, a także wsparcia bezpieczeństwa. Pozwolenie na działalność ZTE jest ważne do 1 sierpnia br.
W ubiegłym roku ZTE przyznał się do potajemnej sprzedaży amerykańskich produktów Iranowi, co było naruszeniem przyjętych przez Waszyngton sankcji. W ramach zawartej wówczas ugody firma zobowiązała się do zapłacenia 890 mln dolarów kary oraz zwolnienia czterech pracowników i ukarania 35 innych poprzez obcięcie im premii lub udzielenie nagany. ZTE zapłacił kary i zwolnił czterech wysokich rangą pracowników, ale w marcu br. przyznał, że nie zastosował obiecanych środków dyscyplinarnych wobec pozostałych 35 osób.