Reklama

Polityka i prawo

Szczyt w Helsinkach. Putin i Trump będą dyskutować o cyberprzestępczości

FOT. KREMLIN.RU/ CC 4.0
FOT. KREMLIN.RU/ CC 4.0

Prezydenci obu państw spotkają się w Helsinkach, gdzie będą omawiali kwestie  m.in.  Syrii, Ukrainy i cyberprzestępczości. Oskarżenia o rosyjską ingerencję w wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych wciąż stanowią jedną z problematycznych kwestii w wzajemnych relacjach.

16 lipca w Helsinkach dojdzie do spotkania prezydentów Donalda Trumpa i Władimira Putina, podczas którego dyskutowane będą różne kwestie z obszaru bezpieczeństwa i polityki zagranicznej. Obie strony wystosowały informację o spotkaniu niemalże w tym samym czasie.

Prezydent Donald Trump oniósł się do kwestii, które będą dyskutowane, zwracając uwagę na problem Syrii  oraz Ukrainy. Niejasno dodał też, o możliwości rozmów na inne tematy. Więcej na ten temat powiedział Ilia Rogaczew, dyrektor Departamentu ds. Nowych Zagrożeń rosyjskiego MSZ, który stwierdził, że podczas szczytu będą dyskutowane  kwestie cyberprzestępczości i sposobów zwalczania terroryzmu w Syrii. Te ostatnie mają odnosić się do działań amerykańskich w Syrii.

Prezydent Donald Trump tuż przed ogłoszeniem tej wiadomości, umieścił post na Twitterze, w którym dał upust swojej frustracji i odniósł się do stale powtarzanych oskarżeń dotyczących jego domniemanej zmowy z Federacją Rosyjską podczas trwania kampanii prezydenckiej w roku 2016. Podobnego zdania w tej kwestii jest Rogaczew, który uważa, że takie zarzuty powinny zostać wyjaśnione.

Zarówno Trump jak i strona rosyjska zaprzeczają, że rosyjscy hakerzy mieli ingerować w wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych w 2016 roku. 

Opracowali: Andrzej Kozłowski i Mateusz Kosielski

Reklama

Komentarze

    Reklama