Reklama

Polityka i prawo

Cyberatak na amerykańskie sądy. Hakerzy wykorzystali oprogramowanie szyfrujące

Fot. Daniel_B_photos/Pixabay
Fot. Daniel_B_photos/Pixabay

Według informacji podanych przez stację telewizyjną Channel 11, hakerzy przeprowadzili cyberatak na biuro administracji sądowej oraz radę sądownictwa w amerykańskim stanie Georgia. Narzędziem cyberprzestępców było złośliwe oprogramowanie szyfrujące Ryuk. 

Informacje o cyberataku zostały potwierdzone przez rzecznika biura administracyjnego sądów w Georgii, Bruce'a Shawa. Jak powiedział, niektóre systemy instytucji pozostały nietknięte przez wirusa, ale wszystkie podłączone do zainfekowanej sieci urządzenia zostały wyłączone, by zablokować rozprzestrzenianie się złośliwego oprogramowania. Shaw poinformował też, że celem lepszego zarządzania działaniami naprawczymi po ataku biuro nawiązało kontakt z "zewnętrznymi agencjami" .

Żądania hakerów względem wysokości okupu pozostają w przypadku tego ataku nieznane - przekazał serwis Ars Technica.

Wcześniej program ransomware Ryuk został użyty przez cyberprzestępców do co najmniej dwóch ataków na systemy teleinformatyczne miast na Florydzie: Lake City i Riviera Beach. W przypadku pierwszego z nich zdecydowano o zapłaceniu hakerom okupu w bitcoinach o wartości 460 tys. dolarów. Dyrektor miejskiego działu IT w Lake City został w związku z tą decyzją zwolniony z pracy.

SZP/PAP

Komentarze