CISO #Poland. Wymiana doświadczeń ekspertów

Autor. Oskar Klimczuk / CyberDefence24
18 września w siedzibie NASK w Warszawie odbyło się spotkanie pod patronatem CISO #Poland, które zgromadziło wielu ekspertów branży cyberbezpieczeństwa. Panele dyskusyjne i prelekcje poruszały ważne tematy dla bezpieczeństwa cyberprzestrzeni Rzeczypospolitej Polskiej.
Wydarzenie rozpoczęło się od wystąpienia wicepremier i ministra cyfryzacji Krzysztofa Gawkowskiego. Polityk poruszył wiele ważnych kwestii związanych m.in. z Krajowym Systemem Cyberbezpieczeństwa oraz utworzeniem nowej instytucji zajmującej się m.in. sztuczną inteligencją.
Kolejnym punktem wydarzenia była debata poświęcona roli państwa dla zapewnienia cyberodporności. Wzięli w niej udział gen. dyw. Karol Molenda (DKWOC); dr Krzysztof Gawkowski (Ministerstwo Cyfryzacji); dr Joanna Świątkowska (CISO ESCO); dr inż. Radosław Nielek (NASK) oraz dr inż. Andrzej Bartosiewicz (CISO #Poland).
Działania DKWOC
Panel poświęcony współpracy międzynarodowej z punktu widzenia sił zbrojnych został zaprezentowany przez dowódcę Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni gen. dyw. Karola Molendę. Generał podkreślił rolę praktycznych działań DKWOC-u, które „nie mogą zgadzać się jedynie w Wordzie lub PowerPointcie” oraz opisał międzynarodowe przedsięwzięcia podejmowane przez cyberwojska.
Wspomniał również o działaniach bojowych podjętych przez CRRT (Zespół Szybkiego Reagowania w Cyberprzestrzeni) w jednym z krajów NATO oraz współpracy z międzynarodowymi korporacjami.

Autor. Oskar Klimczuk / CyberDefence24
Cyfrowy Bunkier
Prelekcję dotyczącą podejścia opartego na tzw. „Cyfrowym Bunkrze” wygłosił Michał Włodarczyk z Dell Technologies.

Autor. Oskar Klimczuk / CyberDefence24
Podsumowanie
CISO #Poland to miejsce umożliwiające wymianę spostrzeżeń wśród osób odpowiedzialnych za nasze cyberbezpieczeństwo. Obecność zarówno administracji publicznej, wojska i firm sprawia, że mogą zostać wypracowane nowe porozumienia w zakresie bezpieczeństwa cyberprzestrzeni.
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].
Sztuczna inteligencja w Twoim banku. Gdzie ją spotkasz?
Materiał sponsorowany