Cyberbezpieczeństwo
Powstała fundacja CISO Poland. Założycielami niemal 20 szefów bezpieczeństwa z całej Polski
We wtorek 21 marca powołano fundację CISO Poland - niekomercyjną inicjatywę, która ma skupiać obecnie ponad 120 szefów cyberbezpieczeństwa największych firm prywatnych i państwowych, regulatorów rynku, jednostek akademickich, a także przedstawicieli administracji rządowej oraz mediów branżowych. Ich celem jest wspólne działanie na rzecz wymiany wiedzy i doświadczeń w branży - dowiedział się serwis CyberDefence24.
Nazwa fundacji - CISO Poland pochodzi od skrótu - ang. nazwy stanowiska osoby, która pełni funkcję dyrektora ds. bezpieczeństwa informacji – CISO (Chief Information Security Officer).
We wtorek 21 marca powołano fundację CISO Poland, której założycielami jest prawie dwudziestu szefów bezpieczeństwa z całej Polski.
"Do naszej grupy zapraszamy nie tylko CISO ale też osoby kierujące jednostkami takimi jak SOC, CERT czy CSIRT. Otwarci jesteśmy na zarówno na liderów cyberbezpieczeństwa branżowych podmiotów standaryzujących, regulatorów rynku jak również przedstawicieli władz państwowych i samorządowych" – komentuje Marcin Kabaciński, członek zarządu Fundacji w przekazanej nam informacji.
Społeczność ekspertów zaczęto budować w listopadzie ub.r., celem była wymiana informacji, doświadczeń i współpracy liderów bezpieczeństwa informacji. "Wśród osób zainteresowanych aktywnym udziałem w inicjatywie znaleźli się przedstawiciele największych firm z branży wydobywczej, produkcyjnej, zbrojeniowej, energetyki, przemysłu ciężkiego i chemii, przetwórstwa i dystrybucji węglowodorów, farmacji i chemii, banków i ubezpieczycieli, transportu kolejowego i lotniczego, jednostek akademickich, operatorów telekomunikacyjnych i dostawców cyfrowych, a także największych firm doradczych. Na pokładzie mamy też szefów bezpieczeństwa urzędów państwowych, regulatorów rynku, ministerstw oraz KPRM" – zaznacza dr inż. Andrzej Bartosiewicz, prezes Fundacji.
Czytaj też
Cyberbezpieczeństwo istotnym filarem państwa
Jak podkreślono, fundacja CISO Poland powstaje w momencie, kiedy cyberbezpieczeństwo stało się jednym z ważniejszych filarów bezpieczeństwa państwa.
"Liczne ataki grup sponsorowanych przez wrogie rządy, cyberprzestępcy działający bez skrupułów przy jednoczesnym braku specjalistów bezpieczeństwa IT. Będąc w takim momencie historii – zagrożenia stabilności społeczeństwa wynikające z cyberoprzestępczości i aktywności zagranicznych zorganizowanych grup cyberprzestępczych, przy jednocześnie prowadzonych inicjatywach legislacyjnych w Unii Europejskiej (wdrożenie NIS2 oraz DORA) przekonują nas o konieczności bezpośredniej współpracy nie tylko pomiędzy CISO ale też z władzami państwowymi i samorządowymi, instytucjami europejskimi oraz partnerami z innych krajów" – podsumowuje Jarosław Sordyl, członek zarządu i współzałożyciel Fundacji.
Czytaj też
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].