Polityka i prawo
Cieszyński: mObywatel 2.0 będzie tworzony razem z użytkownikami
Nowa odsłona aplikacji mObywatel 2.0 to nowa filozofia tworzenia e-usług dla obywateli i samorządów. Chcemy tworzyć e-usługi wspólnie z użytkownikami – mówił w piątek we Wrocławiu sekretarz stanu ds. cyfryzacji Janusz Cieszyński.
Cieszyński wziął udział w konferencji "Kompetencje przyszłości – rozwój polskiej cyfryzacji", która w piątek odbywała się na Politechnice Wrocławskiej. Celem konferencji zorganizowanej przez KPRM było przybliżenie rozwiązań cyfrowych w administracji publicznej i ich potencjału w gospodarowaniu regionem. Wydarzenie miało charakter lokalny – organizowane było w szczególności dla przedstawicieli samorządów i włodarzy miast województwa dolnośląskiego, a także dla zarządzających jednostkami gospodarczymi.
Sekretarz stanu ds. cyfryzacji podkreślił, że trwają prace nad nową odsłoną aplikacji mObywatel 2.0. "Nowa odsłona aplikacji mObywatel 2.0 to nowa filozofia tworzenia e-usług dla obywateli i samorządów. Chcemy tworzyć e-usługi wspólnie z użytkownikami" – mówił.
Cieszyński powiedział, że resort chce uruchomić systemu e-płatności. "On będzie w większości dedykowany samorządom, które szukają optymalizacji procesów przez cyfryzację" – mówił.
Czytaj też
Pełnomocnictwa i płatności w mObywatelu
Dodał, że nowa odsłona mObywatela będzie łączyła w sobie informacje z systemów centralnych oraz systemów samorządowych. "mObywatel 2.0 oprócz portalu płatności, to będą też pełnomocnictwa" – mówił.
Cieszyński wskazał również, że w nowej odsłonie aplikacja ma pomóc w szybkim wydawaniu prawa jazdy. "Jeśli prawo jazdy będą cyfrowe, to po zadaniu egzaminy i wprowadzeniu tej informacji do systemu, w telefonie pojawi się gotowy dokument" – mówił.
O tym, jakie zmiany są planowane w aplikacji mObywatel pisaliśmy w poniższym tekście. Pierwsze z nich mają pojawić się jeszcze w tym roku.
Czytaj też
Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.