Reklama

Polityka i prawo

Aplikacja mObywatel z nowymi usługami dla użytkowników Diia.pl

Fot. Artem Beliaikin/ Unsplash/ Domena publiczna

Z cyfrowego portfela na dokumenty- aplikacji mObywatel i dokumentu Diia.pl korzysta już ponad 31 tys. obywateli Ukrainy, przebywających w Polsce. Sama aplikacja oraz dokument Diia.pl (Дія пл) pozwala w prosty sposób potwierdzić tożsamość tak samo skutecznie, jak dowód osobisty lub paszport. Najnowsza wersja mObywatela wprowadza dodatkowe usługi dla użytkowników dokumentu Diia.pl, w tym dostęp do e-recept oraz Unijnego Certyfikatu COVID.

Kto może skorzystać z aplikacji mObywatel i dokumentu Diia.pl (Дія пл)?

Każda osoba, która: jest pełnoletnia, ma ukraińskie obywatelstwo, przekroczyła granicę polsko-ukraińską po 24 lutego 2022 roku, ma nadany numer PESEL, ma aktywny Profil Zaufany.

Jak aktywować aplikację?

W urzędzie, w którym otrzyma się numer PESEL trzeba poprosić o aktywowanie Profilu Zaufanego, ściągnięcie na telefon i następnie uruchomienie aplikacji mObywatel. Następnie należy aktywować mObywatela, korzystając z loginu i hasła, wydanego dla Profilu Zaufanego.

Nowe usługi dla użytkowników dokumentu Diia.pl $$

Za pomocą aplikacji mObywatel można zrealizować wystawiona receptę. Wystarczy podczas wizyty w aptece okazać kod QR na ekranie swojego telefonu. Nie trzeba podawać numeru PESEL i kodu dostępu. Należy jednak pamiętać, że e-receptę można zrealizować również na podstawie wydruku od lekarza lub podając numer PESEL i kod odbioru (otrzymany bezpośrednio od lekarza lub mailem / SMS-em).

Jak dodać usługę e-recepta do mObywatela

Trzeba najpierw upewnić się, że można korzystać z dokumentu Diia.pl w ramach aplikacji mObywatel. Następnie zaktualizować aplikację do wersji 2.4.6 (594) – dla smartfonów z systemem operacyjnym iOS lub 3.1.6 (18.128) dla smartfonów z systemem operacyjnym Android. Po uruchomieniu zaktualizowanej aplikacji uzyska się dostęp do usługi e-recepta.

Dostępny jest także Unijny Certyfikat COVID, który ma ułatwić swobodne podróżowanie pomiędzy krajami Unii Europejskiej. To elektroniczny dowód na to, że dana osoba: przebyła chorobę COVID-19, posiada negatywny wynik testu COVID-19, została zaszczepiona przeciwko COVID-19.

Dodatkowo korzystając z UCC w ramach mObywatela można potwierdzić krajowy – akceptowany wyłącznie na terenie Polski – status osoby z negatywnym testem w kierunku COVID-19. Aby otrzymać UCC należy zaszczepić się w ramach polskiego systemu szczepień lub otrzymać wynik testu w ramach polskiego systemu zdrowia.

Jak dodać Unijny Certyfikat COVID do mObywatela?

Najpierw trzeba upewnić się, że można korzystać z dokumentu Diia.pl w ramach aplikacji mObywatel. Następnie zaktualizować aplikację do wersji 2.4.6 (594) – dla smartfonów z systemem operacyjnym iOS lub 3.1.6 (18.128) dla smartfonów z systemem operacyjnym Android. Uruchomić zaktualizowaną aplikację mObywatel i wybrać „Dodaj dokument” oraz wskazać Unijny Certyfikat COVID.

Skąd pobrać aplikację mObywatel?

mObywatel dostępny jest w sklepach App Store i Google Play. Aplikacja działa na smartfonach z systemem Android 6.0 (wzwyż) i iOS 13.0 (wzwyż). Aplikacja i dokument Diia.pl (Дія пл) są dobrowolne i w pełni bezpłatne.

Czytaj też

/informacja prasowa Cyfryzacja KPRM

Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Komentarze