Reklama

Polityka i prawo

Zmiany w aplikacji mObywatel. W wersji 2.0 ma powstać cyfrowy urząd w jednym miejscu

Aplikacja mObywatel, która do tej pory umożliwiała m.in. posiadanie dowodu osobistego czy certyfikatu szczepienia w telefonie, ma przejść rewolucję. W wersji 2.0 ma przypominać, porządkować i wysyłać powiadomienia o korespondencji urzędowej i posiadać wiele innych funkcjonalności. Prace trwają, a każdy może zgłosić swoje uwagi.

Reklama

Nową wersję aplikacji mObywatel zapowiedział Janusz Cieszyński, sekretarz stanu ds. cyfryzacji i pełnomocnik ds. cyberbezpieczeństwa w KPRM podczas konferencji Impact’22.

Reklama

Zakres usług dostępnych w mObywatelu ma się zwiększyć. Jedną z ważniejszych, zapowiadanych zmian ma być otrzymanie elektronicznego prawa jazdy - 0,3 sekundy ma trwać wystawienie elektronicznego prawa jazdy od jego wpisania do systemu informacji o zdanym egzaminie. Do czasu otrzymania „analogowego” dokumentu będzie można korzystać z jego elektronicznej wersji.

Podczas prezentacji projektu Przemysław Koch, dyrektor COI zapowiedział: „Tę filozofię (cyfrową) chcemy zaszczepić w procesie wydawania prawa jazdy. Zależy nam na tym, aby całkowicie zcyfryzować ten proces. 0,3 sekundy to czas potrzebny, aby mrugnąć okiem; w takim czasie chcemy obywatela - poprzez mechanizm powiadomień - poinformować o tym, że ma uprawnienia do prowadzenia pojazdów, że jest dostępne jego wirutalne prawo jazdy w aplikacji mObywatel, że może ruszyć w drogę. Powinien też oczekiwać kolejnego powiadomienia, że jego plastikowe, analogowe prawo jazdy jest gotowe do odbioru”.

Reklama

Janusz Cieszyński dodał natomiast: „Chcemy, aby był cyfrowy wniosek, cyfrowe teczki kierowców. (...) Chcemy zrealizować taki projekt, który przez wiele lat w administracji publicznej nie ruszył, to Centralna Ewidencja Kierowców”.

Czytaj też

Na stronie internetowej, która zapowiada nową odsłonę mObywatela czytamy, że aplikacja ma być miejscem, w którym będzie istniała możliwość załatwienia spraw ze wszystkich urzędów. mObywatel ma też przypominać, porządkować i wysyłać powiadomienia o korespondencji urzędowej.

W prezentacji projektu, w wersji 2.0 możemy zobaczyć, że jest miejsce na zgłoszenie „swoich spraw”, takich jak np. zameldowanie stałego lub czasowego pobytu, urodzenia dziecka, uzyskanie odpisu aktu stanu cywilnego czy zgłoszenie faktu uszkodzenia lub zagubienia dowodu; w sekcji płatności możliwe będzie zapłacenie podatków; a każdy obywatel będzie posiadał skrzynkę odbiorczą do kontaktu z urzędzem. To wszystko w jednym miejscu.

Plan prac

Jednak to nie wszystko - w planach, jakie zapowiada Departament Cyfryzacji KPRM i Centralny Ośrodek Infromatyki jest to, by aplikacja mObywatel wysyłała powiadomienia o np. otrzymaniu zwrotu podatku, dofinansowaniu z gminy czy decyzji o przyjęciu dziecka do przedszkola. „mObywatel będzie jak twój asystent. Przypomni o ważnych sprawach urzędowych, uporządkuje je i umieści w jednym miejscu” – zapowiada COI.

Dodatkowo, w aplikacji dostępna ma być opcja e-Pełnomocnictwa, w ramach której możliwe będzie m.in. udzielenie pełnomocnictwa innej osobie czy załatwienie sprawy jako pełnomocnik przez e-usługę i w urzędzie.

mObywatel ma być także zintegrowany z rejestrami: Centralną Ewidencją i Informacją o Działalności Gospodarczej, Krajowym Rejestrem Sądowym, Rejestrami Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Rejestrem Komorników i Notariuszy.

Kolejną opcją będą ePłatności ma być automatyczne wypełnianie formularzy, wybór metody płatności i monitorowanie jej statusu, brak prowizji, natychmiastowa realizacja wpłat, a także w aplikacji - kalendarz i powiadomienia o zbliżających się płatnościach.

Każdy może przetestować funkcjonalności i zgłosić uwagi

Obecnie trwają konsultacje społeczne, za pośrednictwem strony internetowej można sprawdzić usługę i zgłosić swoje uwagi do projektu.

Prace mają potrwać około 12 miesięcy, ale pierwsze udogodnienia – jak wynika z zapowiedzi Cieszyńskiego – mają pojawić się już w tym roku.

Czytaj też

/NB

Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Reklama

Komentarze

    Reklama