Reklama

Polityka i prawo

Chiny walczą o umysły Tajwańczyków

Xî jinping
Autor. GovernmentZA/Flickr/CC BY-ND 2.0

Chiny prowadzą wojnę informacyjną w celu m.in. wywierania wpływu na opinię publiczną i społeczeństwo Tajwanu. Działania te są zgodne z najnowszą strategią i potwierdzają, że Pekin dąży do realizacji interesów poprzez operacje na wielu polach.

Reklama

Z raportu „China Security Report 2023”, opracowanego przez think tank National Institute for Defence Studies dla Ministerstwa Obrony Japonii, wynika, że Tajwan musiał się zmierzyć z 1,4 mld cyberataków w okresie od września 2019 r. do sierpnia 2020 r., które były prowadzone najprawdopodobniej z Chin. 

Reklama

Powyższy przykład pokazuje, jak aktywne jest Państwo Środka na polu walki cyfrowej w celu realizacji swoich interesów i ambicji. Tajwan jest tu szczególnie zagrożony ze względu na podejście Pekinu do wyspy. Chiny uważają ją za swoje terytorium i nie uznają jej autonomii.

Czytaj też

Kontrola nad umysłami

Aby być skuteczniej realizować zadania, rząd Xi Jinpinga stawia także na operacje w ramach wojny informacyjnej

Reklama

Skupienie się na infosferze jest przejawem rozszerzenia strategii Trzech Wojen, która została przyjęta w 2003 roku Państwo Środka chce nie tylko osiągnąć „dominację informacyjną” na polu bitwy, ale również „dominację umysłową” nad innymi społeczeństwami (np. Tajwańczykami) – wskazuje Japan Forward. 

W praktyce Chiny rozwijają swoje zdolności w zakresie operacji informacyjnych w możliwie we wszystkich dziedzinach tak, aby kontrolować świadomość celu. 

Pekin stara się realizować tę doktrynę w odniesieniu do Tajwanu. Państwo Środka próbuje wywołać u mieszkańców wyspy przeświadczenie, że zamożność i pokój Tajwanu jest zależna od bliskich stosunków z Chinami (mowa o np. fuzji lub unii). 

Czytaj też

Wojna informacyjna i rozwój armii

„Pekin wyciągnął wnioski z rosyjskiej wojny w Ukrainie i wie, że w ostatecznym rozrachunku kluczowa będzie siła militarna, a nie operacje informacyjne” – podkreśla jednak Japan Forward. 

Z tego względu rząd Xi Jinpinga idzie wieloma ścieżkami na raz, np. rozwija i modernizuje wojsko i równocześnie prowadzi wojnę informacyjną na Tajwanie.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama