Reklama

Polityka i prawo

Bezpieczeństwo pasażerów wzrośnie? Nowelizacja ustawy coraz bliżej

W Sejmie odbyła się konferencja prasowa w sprawie nowych przepisów, których celem ma być poprawa bezpieczeństwa pasażerów w przewozach zamawianych przez aplikacje. Uchwalenie nowelizacji Prawa o ruchu drogowym możliwe jest już podczas najbliższego posiedzenia Sejmu.

Reklama

W środę odbyła się konferencja ministra Janusza Cieszyńskiego oraz posłów PiS Agaty Wojtyszek, Jerzego Polaczka oraz Piotra Króla. Spotkanie z dziennikarzami poświęcone było projektowi nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym. Zmiany, do których ma dojść, mają m.in. usprawnić proces weryfikacji tożsamości kierowców oferujących przewóz osób.

Reklama

Jak na profilu na Twitterze wskazuje Ministerstwo Cyfryzacji, firmy będą miały m.in. obowiązek sprawdzić, czy kurs jest rzeczywiście wykonywany przez osobę, która jest u nich zatrudniona.

Jak zmieni się proces weryfikacji? Przedsiębiorcy pośredniczący w przewozach drogowych będą zobowiązani m.in. do weryfikacji kierowców, którzy wykonują przewozy, przed rozpoczęciem współpracy i zleceniem pierwszego przewozu – w trybie osobistego stawiennictwa, w tym ich tożsamości (utrwalenie wizerunku), posiadanych uprawnień (prawa jazdy) oraz niekaralności; weryfikacji dokumentów uprawniających do kierowania pojazdem, a w przypadku polskich dokumentów do sprawdzenia ich autentyczności.

Reklama

Wyższe kary

Nowe przepisy mają też zaostrzyć kary przewidziane dla nieprzestrzegających prawa przedsiębiorców.

"Te kary idą w górę 25 razy, to będzie nawet do miliona złotych. To jest szczególnie ważne, dlatego, że firmy, które ewentualnie miałyby te kary płacić to wielkie, międzynarodowe korporacje i te kary powinny być adekwatne do ich możliwości finansowych. Kara 40 tys. zł to nie jest kara wystraczająca" - mówił podczas środowej konferencji Janusz Cieszyński.

Czytaj też

Problem istnieje cały czas

Prace nad poprawą bezpieczeństwa osób korzystających z przewozu na aplikację trwają od kilku miesięcy. O potrzebie wprowadzenia zmian pisaliśmy chociażby w październiku ubiegłego roku . Było to świeżo po tym, gdy jedna z większych kontroli policyjnych wykazała, że na 1098 skontrolowanych kierowców, 114 nie miało wymaganych prawem licencji na przewóz osób, a 65 nie miało nawet prawa jazdy.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

PAP/MG

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama