Reklama

Technologie

W Polsce także dochodziło do niebezpiecznych sytuacji z udziałem kobiet w czasie przejazdów za pośrednictwem aplikacji

Przewóz osób na aplikację. Policja bierze się za nieuczciwych kierowców

Policja przeprowadziła kontrolę niemal 200 pojazdów, które świadczyły usługi przewozu osób za pośrednictwem aplikacji. Funkcjonariusze z Komendy Głównej Policji zatrzymali 12 kierowców za popełnienie przestępstwa, wystawiono także wiele mandatów. To odpowiedź na alarmujące dane dotyczące tego, co spotyka klientów w czasie przejazdów.

Reklama

Wydział dw. z Handlem Ludźmi Biura Kryminalnego Komendy Głównej Policji wspólnie z Wydziałem Kryminalnym Komendy Stołecznej Policji, przy udziale Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej, przeprowadzili w ostatnich dniach w Warszawie akcję, która miała przyczynić się do zwalczania przestępstw w czasie przewozu osób za pośrednictwem aplikacji.

Reklama

Funkcjonariusze wylegitymowali łącznie prawie 200 osób oraz skontrolowali niemal 200 pojazdów, za popełnione przestępstwa zatrzymali 12 kierowców i wystawili mandaty karne.

Podobne kontrole mają odbywać się nie tylko w Warszawie, ale również w innych miastach Polski.

Reklama

Czytaj też

Problemy z przejazdami na aplikację

Jak podaje Policja, akcję przeprowadzono w związku z licznymi przypadkami o charakterze kryminalnym, które miały miejsce w czasie przejazdów świadczonych za pośrednictwem aplikacji. Najwyższa przestępczość, popełniana przez kierowców ma miejsce w aglomeracji warszawskiej oraz największych miastach Polski.

Akcja została przeprowadzona na terenie Warszawy w godzinach nocnych, głównie w okolicach popularnych klubów.

Kierowcy, którzy świadczyli usługi przewozu osób byli poddawani szczegółowej kontroli drogowej, która obejmowała m.in. posiadanie licencji na przewóz osób, kontroli trzeźwości, badania na zawartość środków odurzających w organizmie. Sprawdzany był stan techniczny pojazdów, legalność pobytu na terenie RP, czy dana osoba posługuje się podrobionym czy przerobionym dokumentem. Osoby kontrolowane były ponadto pod kątem posiadania, przechowywania narkotyków, broni i innych zabronionych przedmiotów.

Czytaj też

Finał akcji

Funkcjonariusze wylegitymowali łącznie 189 osób oraz skontrolowali 177 pojazdów. Za popełnione przestępstwa zatrzymano 12 kierowców, głównie z popularnych firm oferujących transport na aplikację, za m.in. posługiwanie się fałszywymi prawami jazdy, prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu lub podobnie działającego środka, naruszenie sądowego zakazu prowadzenia pojazdów czy też posiadanie dokumentu pochodzącego z przestępstwa.

Wystawiono mandaty karne, 11 wniosków o ukaranie za prowadzenie pojazdu bez stosownych uprawnień, odholowanych zostało 13 samochodów. Wiekszość zatrzymanych osób to obcokrajowcy.

Policja nie wyklucza prowadzenia podobnych działań w przyszłości.

Przypadki przestępstw

Przypomnijmy, że w lipcu br. pisaliśmy o tym, że kierowcy Ubera zostali oskarżeni przez 550 kobiet w USA o molestowanie seksualne.

Natomiast we wrześniu br. Rzecznik Praw Obywatelskich został powiadomiony o przypadkach lekceważenia przez policjantów kobiet, które doświadczyły molestowania przez kierowców „taksówek na aplikację”. W jednym przypadku poszkodowana miała usłyszeć, że jest współwinna. RPO domaga się od Komendanta Głównego Policji zbadania sprawy. Pismo skierowano również do Prokuratora Krajowego.

Czytaj też

/Policja.pl/ NB

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

  • Uber
Reklama

Komentarze

    Reklama