Reklama

Polityka i prawo

Ataki hakerskie na NATO. MSZ Rosji: „Bajki dziennikarzy”

nago szczyt Madryt 2022
Autor. NATO North Atlantic Treaty Organization/Flickr/CC BY-NC-ND 2.0

Doniesienia brytyjskich mediów o cyberatakach na państwa NATO Kreml nazywa „bajkami dziennikarzy”. Chodzi o operację, za którą mają stać hakerzy powiązani z rosyjskim wywiadem.

Reklama

W połowie lipca Sky News opublikowało artykuł, w którym powołano się na wyniki analizy przeprowadzonej przez firmę Palo Alto Networks. Eksperci wskazali, że hakerzy podejrzani o pracę dla rosyjskiego wywiadu prowadzą cyberataki na państwa członkowskie  NATO

Reklama

W trakcie kampanii mieli użyć e-maili phishingowych. Ich treść odnosiła się do rzekomego spotkania z ambasadorem. Wiadomości rozsyłano w okresie od maja do czerwca br. 

Według Palo Alto Networks za cyberataki odpowiadają ci sami sprawcy, którzy stoją za incydentem SolarWinds w 2020 r. Wówczas rosyjscy cyberszpiedzy uzyskali dostęp do co najmniej 9 amerykańskich podmiotów rządowych, w tym m.in. Departamentu Stanu. 

Reklama

Czytaj też

„Bajki dziennikarzy”

Materiał opublikowany przez Sky News nie przeszedł obojętnie w Rosji. Kreml przekazał, że „odnotował nową historię o rosyjskich cyberszpiegach atakujących NATO”. 

W oświadczeniu do sprawy zwrócono uwagę, że artykuł bazuje na raporcie „amerykańskiej firmy”, a dziennikarze „bezpodstawnie twierdzą, iż dokonano ataków hakerskich” na kilka misji dyplomatycznych państw zachodnich i NATO. 

MSZ Rosji doniesienia wprost nazywa „bajkami brytyjskich dziennikarzy”.

Czytaj też

Na jedno państwo

Resort podkreśla, że w raporcie Palo Alto Networks wspomniano jedynie o kilku cyberatakach na jedno państwo Sojuszu.  „W związku z tym, czy można to opisać jako szeroko zakrojoną kampanię hakerską wymierzoną we wszystkie zachodnie kraje?” – stwierdzono w oświadczeniu rosyjskiego ministerstwa. 

Kreml dodaje, że w przestrzeni publicznej niewiele mówi się o stanowisku brytyjskiego National Cyber Security Center (NCSC), które wykazało, że Wielka Brytania nie była celem poważnych cyberataków i nie odkryto dowodów na to, że działania Rosji stanowią zagrożenie.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama