Reklama

Polityka i prawo

5G zdominowało Mobile World Congress w Barcelonie

Fot. CyberDefence24.pl
Fot. CyberDefence24.pl

Zakończone targi Mobile World Congress w Barcelonie dostały zdominowane przez jeden temat: 5G. Tutaj prym wiódł Huawei i to pomimo ostatnich kontrowersji wokół niej. Chińska firma podpisała liczne kontrakty na testy technologii 5G.

Polska

HAWE Telekom i Huawei ogłosiły nawiązanie bliskiej współpracy dotyczącej rozwoju kompetencji polskiej spółki w zakresie technologii 5G. Obie strony porozumiały się co do możliwości i wyzwań, jakie niosą ze sobą sieci 5G oraz omówiły rozwiązanie ewolucji połączeń ukierunkowanych na zintegrowane sieci transportowe.

W ostatnich latach najwięksi operatorzy zaplanowali i rozpoczęli budowę sieci 5G, co w najbliższej przyszłości będzie skutkowało gwałtownym wzrostem ruchu w szkieletowych sieciach telekomunikacyjnych. Odpowiadając na takie HAWE Telekom systematycznie zobowiązało się do zapewnienia klientom najlepszych doświadczeń sieciowych, aby wzmocnić swoją pozycję w erze 5G i zbudować ultra szerokopasmowe sieci w celu sprostania gwałtownemu wzrostowi ruchu 5G. Ponadto polska spółka proaktywnie rozwija również usługi sieciowe dla przedsiębiorstw. Firma oferuje też łącza wykorzystywane przez polskie oddziały firm międzynarodowych.

W oparciu o model usług i plan rozwoju HAWE Telekom, Huawei zaproponował kompleksowe rozwiązanie, które umożliwia:

  • transport wszystkich usług MS-OTN – jedna platforma zapewnia różne interfejsy usługowe do łączenia usług od łączy prywatnych o przepustowości 64 kbit/s do usług STM-N TDM oraz od linii prywatnych 10GE Ethernet do leasingu o przepustowości 100 Gbit/s. Jedna sieć obsługuje różne usługi, takie jak prywatne linie korporacyjne, sieci typu backhaul i DCI, maksymalizując wartość sieci.
  • bardzo duża przepustowość łącza – na pojedynczej długości fali można osiągnąć przepustowość 200G. Są to najlepsze osiągane parametry wydajności w branży. Pozwala to na płynną ewolucję do przepływności 400G/600G, co z kolei umożliwia dalszą redukcję kosztów per kanał i łatwe rozwiązywanie problemów związanych ze wzrostem ruchu.
  • prywatną linię premium – najpotężniejszy w branży ASON poprawia dostępność sieci do 99,999%. Ponadto rozwiązanie to zapewnia szyfrowane i niskie opóźnienia w sieciach prywatnych dla klientów VIP. Pozwala to zmaksymalizować wartość sieci poprzez zróżnicowane umowy SLA.

Islandia

Huawei i islandzki operator Nova podpisali umowę na przeprowadzenie pierwszych testów technologii 5G na Islandii. Jest to pierwsze partnerstwo firmy w obszarze 5G na Islandii.

Nova była pierwszym operatorem telefonii komórkowej, który uruchomił na Islandii zarówno sieć 3G, jak i 4G. Podążając tym torem firma jako pierwsza będzie także lokalnie testować 5G. Huawei został wybrany na partnera tego przedsięwzięcia i dostawcę potrzebnego sprzętu. Testy mają potrwać kilka miesięcy. Nova oczekuje, że technologia 5G zostanie szeroko wdrożona na Islandii w 2020 roku.

Na potrzeby testów Huawei zainstalował stacje bazowe 5G i routery, które zostały umieszczone w obiektach Nova. Szczegółowe testy obejmą takie aspekty jak jakość transmisji i bezpieczeństwo sieci. Obecnie Huawei ma podpisanych ponad 30 kontraktów na komercyjne wykorzystanie technologii 5G z firmami telekomunikacyjnymi na całym świecie, głównie z Europy, w tym z Finlandii, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii.

Zgodnie z podpisanym porozumieniem Nova i Huawei zamierzają wzmocnić i rozszerzyć swoje partnerstwo strategiczne. Obie strony chcą zwiększyć współpracę w obszarze technologii 5G, aby stworzyć najlepszą sieć telekomunikacyjną na Islandii pod względem zasięgu radiowego, stabilności i przepustowości. Ma ona zapewnić niezawodną jakość usług i jeszcze lepsze doświadczenia dla klientów Nova.

Szwajcaria

Sunrise, jako aktywny uczestnik rynku nowych technologii mobilnych, robi stałe postępy we wczesnej komercjalizacji 5G w Szwajcarii. Już w grudniu 2017 r. operator stworzył nowy model biznesowy oparty na sieci 5G end-to-end od Huawei. Obejmuje on m.in. wirtualną rzeczywistość, panoramiczną transmisję wideo na żywo oraz 12-kanałowe wideo ultrawysokiej rozdzielczości. W paśmie 3,5 GHz przepustowość łącza downlink osiągnęła 3,28 Gb/s. W czerwcu 2018 r. Sunrise zakończył pierwsze krajowe wdrożenie sieci 5G end-to-end, a w listopadzie uruchomił sieć nowej generacji w szwajcarskim ośrodku narciarskim Laax. Obecnie operator dynamicznie rozwija sieć 5G w 150 szwajcarskich miastach i wsiach, która zostanie uruchomiona już w marcu tego roku.

Użytkownicy sieci 5G od Sunrise mogę więc liczyć na jeszcze lepsze doświadczenia oraz dostęp do innowacyjnych usług. Dotyczy to np. 5G Air Fiber o przepustowości 1 Gb/s dla usług szerokopasmowego dostępu do Internetu dla gospodarstw domowych oraz usług wideo 4K i 3D. Dzięki technologii 5G Sunrise jeszcze bardziej zwiększy swoją konkurencyjność na rynku B2B i dostarczy przedsiębiorstwom bardziej elastyczne i wydajne usługi komunikacyjne.

Huawei to strategiczny partner Sunrise, który oferuje innowacyjne rozwiązania 5G do komercyjnego zastosowania, w tym radiową sieć dostępową, sieć transportową i sieć bazową.

Malezja

Huawei i Maxis, wiodący dostawca konwergentnych usług komunikacyjnych i cyfrowych, podpisali porozumienie, które zakłada, że obie strony będą współpracowały w celu przyspieszenia wdrożenia technologii 5G w Malezji. Przedmiotem porozumienia jest współpraca w zakresie kompleksowych testów technologii 5G obejmujących systemy i usługi end-to-end.

Maxis obecnie skupia się na testowaniu technologii w terenie, inwestycjach i rozwoju infrastruktury sieciowej, aby być gotowym na przyszłość, w której inteligentne rozwiązania będą częścią codziennego życia. Współpraca z Huawei umożliwi Maxis utrzymanie pozycji lidera w Malezji w dziedzinie szybkości, jakości i wydajności sieci oraz dostarczania w przyszłości najlepszych innowacji z obszaru 5G.

AK/Huawei

Reklama

Komentarze

    Reklama