Reklama

Polityka i prawo

Parlament Europejski przyjął przepisy ułatwiające zakupy on-line w UE

FOT. FLICKR / CC 2.0
FOT. FLICKR / CC 2.0

W dniu 6 lutego br. PE przyjął przepisy, które ułatwią transgraniczne zakupy w internecie. Jak informuje komunikat prasowy: „Klienci kupujący przez inernet uzyskają szerszy dostęp do produktów i usług takich jak rezerwacje hotelowe, wynajem samochodów, bilety na festiwale muzyczne lub do parków rozrywki w UE”.

Do tej pory 63% stron internetowych nie pozwalało kupującym z innego państwa UE na dokonywanie zakupów. Zgodnie z nowymi regulacjami, jak informuje PE, możliwość transakcji przez Internet w innym kraju UE nie będzie mogła być blokowana, nie będzie automatycznego przekierowania. Sprzedawcy będą musieli traktować osoby dokonujące zakupów transgranicznych tak samo jak nabywców krajowych, tj. oferować takie same warunki sprzedaży i ceny.

Czytaj więcej: Koniec z geoblokowaniem rynku. Milowy krok w stronę jednolitego rynku cyfrowego?

Posłem sprawozdawcą odpowiedzialnym za projekt jest Róża Thun. Jak powiedziała: "Nowe przepisy UE w sprawie blokowania geograficznego są ważnym krokiem w kierunku jeszcze bardziej konkurencyjnego i zintegrowanego jednolitego rynku cyfrowego, zarówno dla konsumentów, jak i przedsiębiorców. Stanowią one również kolejny kamień milowy w walce z dyskryminacją konsumentów ze względu na ich narodowość lub miejsce zamieszkania, która nigdy nie powinna mieć miejsca w naszej zjednoczonej Europie. Udowodniliśmy, że Unia Europejska może przynieść konkretne rezultaty obywatelom całej Europy, przynosząc pozytywne zmiany w ich codziennym życiu”.

Projekt poparło 557 posłów, 89 głosowało przeciw, 33 wstrzymało się od głosu. Zgodnie z komunikatem Parlamentu Europejskiego porozumienie w sprawie zakazu geooblokowania musi formalnie zatwierdzić Rada UE. Rozporządzenie wejdzie w życie dziewięć miesięcy od dnia jego opublikowania w Dzienniku Urzędowym UE, tj. przed końcem bieżącego roku.

Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama