Chipowanie ludzi – nowe wyzwanie dla bezpieczeństwa [KOMENTARZ]

26 października 2018, 14:32
technology-298256_960_720
Fot. andrelyra/Pixabay

Chipy RFID stają się coraz bardziej popularną technologią dzisiejszego świata. Powszechnie wykorzystywane są do znakowania produktów w sklepach, a także zwierząt hodowlanych i domowych. Jednak pojawił się nowy trend – nadszedł czas na chipowanie ludzi. 

 

RFID, czyli radio frequency identification, jest to metoda przesyłania danych do układu przy pomocy fal radiowych, umożliwiająca odczyt lub zapis. Podstawą działania technologii są nadajniki niewielkich rozmiarów, na których można zamiesić dowolne informacje. Co więcej, z urządzeniami można się komunikować, a co za tym idzie, również namierzyć i śledzić.

Chipy RFID wykorzystywane są w coraz większej ilości towarów i urządzeń. Jednak umieszczane są one nie tylko w rzeczach materialnych, lecz także organizmach żywych. Na masową skalę wykorzystuje się je do znakowania zwierząt hodowlanych. Tego typu zjawisko rozpowszechniło się pod koniec lat 90., kiedy to miała miejsce epidemia BSE (przyp. red. choroba wściekłych krów). W późniejszych latach rozpoczęła się praktyka chipowania zwierząt domowych, takich jak psy czy koty. Dzięki temu, w przypadku zagięcia, właściciel szybko mógł odnaleźć zgubę.

Obecnie przyszedł czas na chipowanie ludzi. Pierwszą osobą, której wszczepiono pod skórę chip RFID był Kevin Warwick – profesor cybernetyki uniwersytetu w Reading. Dzięki implantowi mógł swobodnie poruszać się po budynku bez konieczności posiadania kluczy, kart czy innych urządzeń niezbędnych do otwierania pomieszczeń. Wydarzenie to miało miejsce w 1998 roku i zapoczątkowało nowy etap myślenia o chipach w ludzkim organizmie.

W 2004 zrobiło się głośno o hiszpańskiej dyskotece, która zaoferowała swoim klientom chipowanie. Miało to umożliwić bawiącym się bezgotówkowe płacenie w barze, czy wstęp do strefy VIP po wcześniejszej identyfikacji.  Z biegiem czasu popularność chipów RFID wzrastała. Coraz więcej firm, przedsiębiorstw, a także pojedynczych jednostek oraz innych organizacji decydowało się na chipowanie, motywując to różnymi względami – od komfortu i wygody po możliwość kontroli pracowników.

W 2015 roku szwedzka  spółka Epicenter, jako pierwsza wszczepiła swoim pracownikom chipy RFID. Rok później argentyński klub piłkarski  Atlerico Tigre wprowadził tzw. „Passion Ticket”. Był to bilet umieszczony w chipie wszczepianym pod skórę kibiców, dzięki czemu nie musieli oni posiadać ze sobą żadnych dokumentów oraz tradycyjnych, papierowych biletów.   Rok temu, belgijska spółka Newfusion przeprowadziła akcję chipowania swoich pracowników, po tym jak wzrosła liczba przypadków zgubienia elektronicznych kluczy. Nadajnik wielkości ziarnka ryżu wszczepiano ochotnikom pomiędzy kciuk, a palec wskazujący. Władze spółki podkreślają zalety takiego rozwiązania –  „Chip umożliwia nie tylko otwieranie drzwi i uruchamianie komputera, ale także posiada wbudowaną pamięć, co pozwala na zapisywanie kontaktów” stwierdził rzecznik spółki.

Chipy RFID zmienią ludzi w chodzące nośniki baz danych (często bardzo wrażliwych, np. Imię, Nazwisko, PESEL grupa krwi), których w żaden sposób nie będzie można się pozbyć. To rodzi problem nieustannej kontroli człowieka jako jednostki, posiadającej prawa podstawowe – prawo do życia prywatnego czy ochrony danych osobowych. Na problem wskazuje Alexis Deswaef, przewodniczący belgijskiej Ligi Praw Człowieka, który mówi o poddaniu jednostek „totalnej kontroli”, szczególnie w zakładach pracy. Podkreśla, że za pomocą chipów RFID pracodawca uzyskuje informacje chociażby o godzinie, o której pracownik rzeczywiście rozpoczął pracę, czy o przerwach w jego pracy i ich długości. W rezultacie, w oparciu o te dane, może przeanalizować produktywność danego pracownika, traktując go jak maszynę.

Chipy RFID mogą również stać się obiektem ataków cyberprzestępców. Dane umieszczone w nośnikach są zaszyfrowane, jednak to nie znaczy, że nie da się ich wykraść. Hakerzy udowodnili, że można nie tylko przejąć sam sygnał pochodzący z chipu, lecz także skopiować go, czy zmodyfikować. Taka sytuacja rodzi poważne konsekwencje. Ktoś z zewnątrz może wejść w posiadanie danych osobowych, informacji biometrycznych, kontaktów lub kodów dostępu do określonych punktów danej jednostki, a następnie wykorzystać je w złośliwym celu.  

Dane zawarte na chipach RFID można zeskanować nawet z odległości kilku centymetrów przez każdego, kto posiada odpowiedni do tego celu czytnik. Dzięki temu bez większego wysiłku można uzyskać pełen obraz danej jednostki oraz śledzić ją permanentnie. To z kolei przyczynia się do obniżenia poziomu bezpieczeństwa osób, posiadających tego typu urządzenia w swoim organizmie.

Chip RFID umieszczony pod ludzką skórą posiada wiele zalet i jest ułatwieniem codzienności.  W skrajnych  przypadkach, w razie wypadku lub zaginięcia, mogą uratować życie. Jednak zjawisko chipowania ludzi prowadzi do ich uprzedmiotowienia, pozbawiając jednostki podstawowych praw przynależnych człowiekowi. Technologia chipów RFID stwarza również nowe podłoże dla działalności cyberprzestępców, którzy mogą skutecznie wykorzystać dane znajdujące się na nośniku. To z kolei rodzi kolejne zagrożenia i wyzwania dla cyberbezpieczeństwa.

 

KomentarzeLiczba komentarzy: 22
Bożena K
piątek, 26 lutego 2021, 19:22

Mnie wlaśnie w taki sposób torturuje banda psycholi .Zrobię wszystko żeby trafili za kraty i żeby świat się dowiedział jacy chorzy są ludzie .

Romeo
piątek, 16 kwietnia 2021, 19:37

Jak masz czipa w ręce to może se ja owin folia aluminiowa

Aneta
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 14:45

mi juz wszeczepili ......... w karetce. . . . nielegalnie ...... moga mnie nawet zabić ... zatrzymać akcje serca..... znęcać sie psychicznie n nieustannie uprzykrzać Zycie sprawiać bul głowy zęba i każdej czesci ciała.........nie dajcie sie zaszczzepic !!!!!!!!!!!!!!!

Damian
środa, 17 marca 2021, 14:07

Na pewno nie w karetce, musiałaś gdzieś przytomność stracić, albo jakiś ratownik jest stalkerem

Aureola
wtorek, 29 grudnia 2020, 13:43

Ale jak mamy to zrobić jak zrobią chyba wszystko żeby to zrobić :( w głowie się nie mieści co się teraz dzieje

Wolny
sobota, 23 maja 2020, 17:41

Czlowiek z chipem to niewolnik systemu. Udogodnienie jest ale dla kontrolujących go. A co po chipach.

Rozsadny
niedziela, 26 kwietnia 2020, 16:55

Każdy kto ma odrobinę rozumie nie da się za czipowanc. Jest to siedlisko możliwości zakażenia w miejscu wszczepienia czipu, ciało może odrzucić jeśli nie toleruje obcego ciała i/ lub metalu, przewodnicy mogą mieć dolegliwości że strony organizmu, utrudnia to przeprowadzenie badań z użyciem sprzętu, wkładanie, gojenie, wyciąganie jest bolesne, możliwość powstania keloidu lub przebarwień itd.

Wiesław Rostkowski
wtorek, 9 czerwca 2020, 19:58

Uważasz otwarte drzwi. Czipy są w otoczce obojętnej dla organizmu czyli organizm dobrze toleruje ich obecność.

Warszawa
czwartek, 5 marca 2020, 14:23

Gdzie można sprawdzić czy wszczepiono czip jakie badanie jest wymagane

Dzidzi amoroso
piątek, 16 kwietnia 2021, 19:43

RTG powinno wystarczyc

wtorek, 8 grudnia 2020, 21:20

To jest dobre pytanie?

Tweets CyberDefence24