Strona główna
Lwów stało się stolicą technologiczną Ukrainy
Według raportu Lwowskiego klastra informatycznego w ciągu 6 lat wartość rynek usług IT wzrósł ponad 3-krotnie, co daje roczny wzrost całego rynku na poziomie 20 procent. Obecnie wartość tej branży działającej na terenie Lwowa, który posiada podobną ilość mieszkańców co Kraków, to obecnie 300 mln dolarów.
Obecnie w ponad 700 tys. mieście 15 tys. pracowników powiązanych jest z sektorem odpowiedzialnym za rozwój nowych technologii co stanowi około 2 proc. osób pracujących we Lwowie. Według raportu perspektywy na rynku są optymistyczne i to mimo niespokojnych nastrojów na Ukrainie oraz zajęcia przez Rosję Półwyspu Krymskiego.
Biznes w tym sektorze wzrasta z powodu outsourcingu jaki przeprowadzają firmy zlokalizowane na terenie Stanów Zjednoczonych, Kanady oraz Unii Europejskiej.
– Miasto postawiło na rozwój sektora IT już w 2011 roku. Skupiliśmy się na edukacji, promocji oraz infrastrukturze IT. Jeżeli dziś spojrzymy, na sytuacje na rynku to widać, że plan udało nam się dobrze zrealizować – mówi szef Lwowskiego klastra informatycznego Stepan Weselowski.
Firmy, które zajmują się zagadnieniami cyberbezpieczeństwa oraz rozwijają swoją bazę klientów w tych właśnie dziedzinach to Soft Serve. Wśród klientów można znaleźć takie przedsiębiorstwa jak Shell, Panasonic, Obh czy Engage, w samej spółce prowadzącej działania z zakresu IT pracuję około 4 tys. pracowników. Ogólny odbiór sektora IT według badania także jest dobry, jeżeli chodzi o specjalizacje oraz wykształcenie programistów oraz informatyków. Prawie 100 proc. z nich zna na wystarczającym poziomie język angielski, posiadają dużą wiedzę oraz doświadczenie. Nie bez znaczenia są także niższe koszty produkcji oprogramowania właśnie na Ukrainie niż krajach zachodnich, jednak co dziwne mediana zarobków w tym sektorze jest około tysiąc złotych wyższa niż w Polsce – wynosi 1736 dolarów co daję prawie 7 tys. złotych. Jednak szeregowy pracownik działu IT na Ukrainie może zarabiać nawet 250 dolarów, czyli poniżej tysiąca złotych.
Połączenie dobrych i wykształconych specjalistów IT także pracujących w tematyce cyberbezpieczeństwa z niskimi kosztami produkcji spowodowały rozrost tego sektora na terenie Lwowa. Dla porównania wartość polskiej branży IT wynosi 6 mld dolarów, jednak nasza dynamika rozwoju utrzymuję się na poziomie 5-6 punktów proc. rocznie.
Czytaj też: Już w listopadzie największe zawody cybernetyczne na terenie Europy