Social media
Już wkrótce dowiesz się, jakie dane zbierają aplikacje na Androida, jeszcze przed ich instalacją
Od kwietnia 2022 roku Google będzie wymagało od twórców oprogramowania - dystrybuujących aplikacje w ramach platformy Play Store - aby umieszczali tam ich polityki prywatności. Bez takiego dokumentu oprogramowanie nie zostanie dopuszczone do rozpowszechniania. To duży krok w stronę zwiększenia ochrony prywatności użytkowników platformy.
Wymóg dołączania polityki prywatności do dystrybuowanego oprogramowania dotyczy zarówno wielkich koncernów technologicznych, jak i mniejszych firm, a nawet pojedynczych programistów, chcących umieszczać swoje aplikacje na Androida w Play Store.
Zasady polityki prywatności mają wyszczególniać, w jaki sposób dane są gromadzone, przetwarzane (i w jakich celach), a także jaki wybór w tych kwestiach mogą mieć instalujące dany program osoby. Co najważniejsze, zapoznać się z nimi będzie można jeszcze przed pobraniem aplikacji na swój telefon.
Polityki prywatności do Google’a będzie można zacząć nadsyłać w październiku tego roku. Ostateczny termin spełnienia wymogu koncern wyznaczył na kwiecień 2022 roku. Dokumenty, które znajdą się w Play Store wcześniej, będą widoczne dla użytkowników pobierających oprogramowanie od początku przyszłego roku.
Google poddane krytyce decyduje się na kroki
Google zdecydowało się na wprowadzenie nowego wymogu pod naporem krytyki w związku z ilością danych, którą zbiera oprogramowanie na Androida. Kwestia ta do tej pory nie była kontrolowana przez koncern.
Wymóg publikowania polityk prywatności wcześniej wprowadził główny konkurent Google’a na rynku systemów operacyjnych dla urządzeń mobilnych – firma Apple. Plakietki w App Store – platformie dystrybucji oprogramowania na urządzenia tej firmy – informują użytkowników, jakie dane gromadzą aplikacje, które są wiązane z ich unikalnymi identyfikatorami urządzeń, a także jakie przesłanki dla ich przetwarzania podał wydawca konkretnego programu.
Android pozostaje najpopularniejszym systemem operacyjnym na telefony na świecie, a według szacunków firm analitycznych zainstalowany jest na 9 z 10 urządzeń.
Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.