Reklama

Rosja atakuje polską infrastrukturę krytyczną. Gawkowski: „Zorganizowana akcja”

gawkowski rosja ataki
Wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.
Autor. Ministerstwo Cyfryzacji (@CYFRA_GOV_PL)/X

W ostatnich dniach zaobserwowano wzmożoną aktywność rosyjskich hakerów wymierzoną w m.in. wodociągi i kanalizację – przekazał wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski, wskazując na „zorganizowaną akcję”. Zgadza się to z naszym odkryciem, o którym zawiadomiliśmy odpowiednie instytucje. „Lepiej z Polską nie zaczynać” – ostrzegł przedstawiciel rządu, podając szczegóły.

Wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski regularnie w swoich wypowiedziach publicznych wskazuje na rosnącą liczbę prób wrogich cyberataków wymierzonych w polską infrastrukturę. Na naszych łamach na bieżąco opisujemy kolejne przypadki.

Przykładowo, na początku tygodnia znaleźliśmy niepokojące informacje o włamaniu do trzech przemysłowych systemów sterowania (ICS/OT). Wśród celów znalazł się szpital, kotłownia oraz oczyszczalnia ścieków. Za wszystkim ma stać prorosyjska grupa, która w przeszłości przeprowadziła już podobne działania w naszym kraju. 

O naszym odkryciu zawiadomiliśmy odpowiednie instytucje. 

    Reklama

    Ataki rosyjskich hakerów na wodociągi

    Podczas prezentacji głównych punktów sprawozdania Pełnomocnika Rządu do Spraw Cyberbezpieczeństwa za rok 2024, pełniący tę funkcję wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski przekazał, że w ostatnich dniach zaobserwowano „wzmożoną aktywność rosyjskich hakerów” wymierzoną w m.in. wodociągi i kanalizację

    „Widać, że jest to zorganizowana akcja” – zaznaczył przedstawiciel rządu, dodając, że z 18 takich prób, 17 zostało odpartych. W przypadku tego jedno adwersarze mieli „uzyskać dostęp”, ale „i tak sobie z nimi poradziliśmy”. 

    Infrastruktura krytyczna w samorządach, jak szpitale, POZ, energetyka, wodociągi itp., to źródło największego niebezpieczeństwa.
    Krzysztof Gawkowski, wicepremier i minister cyfryzacji
      Reklama

      Ataki Rosji. „Polska w czasie przedwojennym”

      Wicepremier podkreślił, że wrogie działania w cyberprzestrzeni są prowadzone przez Rosję i Białoruś

      Rosja posiada specjalne grupy koordynowane przez specsłużby, które stoją za większością ataków” – przekazał na konferencji. 

      Szef resortu cyfryzacji dodał, że m.in. hakerzy Putina mieli otrzymać komunikat, aby zwiększyć swoją aktywność wobec Polski. „Wiemy, jak działają te grupy” – zapewnił, dodając, że 99 proc. ataków jest zatrzymywana przez polskie służby

      Cyberprzestrzeń jest polem walki. (...) Polska jest w czasie przedwojennym.
      Krzysztof Gawkowski, wicepremier i minister cyfryzacji

      Co ważne, wrogie grupy mają sięgać po innowacyjne narzędzia w ramach prowadzonych operacji. Mowa o m.in. technologii sztucznej inteligencji. 

        Reklama

        Rekordowy przyrost incydentów

        Skalę zagrożenia pokazują liczby: w 2023 r. CSIRT NASK odnotował 371 tys. zgłoszeń dotyczących incydentów, z kolei w ubiegłym roku było ich 600 tys. Potwierdzonych w 2023 r. było 90 784, zaś w 2024 – 111 660.

        To oznacza, że w minionym roku mieliśmy do czynienia z rekordowym przyrostem zgłoszeń i zarejestrowanych incydentów. „Polska jest na cyfrowej wojnie” – stwierdził wicepremier.

        Na taką sytuację ma wpływ wiele czynników, w tym wojna na Ukrainie oraz wybory, które miały miejsce (parlamentarne, samorządowe, eurowybory) i które już niebawem (prezydenckie).

          Reklama

          Miliardy na cyberbezpieczeństwo. Polska ma ofensywne zdolności

          Przedstawiciel rządu zaznaczył, że obecnie na cyberbezpieczeństwo wydawanych jest najwięcej środków w historii Polski. Mówimy łącznie o 4 mld zł, które przeznaczane są m.in. na programy szkoleniowe czy rozwój infrastruktury. 

          Nikt nie będzie chciał oszczędzać na cyberbezpieczeństwie.
          Krzysztof Gawkowski, wicepremier i minister cyfryzacji

          Szef resortu cyfryzacji zapewnił również, że nasz kraj posiada zdolności ofensywne i może nimi odpłacić w razie takiej konieczności. „Lepiej z Polską nie zaczynać” – zaznaczył Krzysztof Gawkowski

            Reklama

            Nowa inicjatywa rządu

            Obecnie ministerstwo realizuje szereg inicjatyw na rzecz cyberbezpieczeństwa. Wśród przykładów można wymienić takie, jak prace nad nową Strategią Cyberbezpieczeństwa RP, działania w ramach Parasola Wyborczego, usługę antyDDoS czy BezpieczneDane.gov.pl i Moje.cert.pl, a także program Cyberbezpieczny Samorząd i PWCyber.

            W tym roku resort chce zamknąć temat nowelizacji ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa i wprowadzić m.in. CSIRT-y sektorowe. Zgodnie z zapowiedziami Krzysztofa Gawkowskiego, pojawić się powinna Strategia Cyberbezpieczeństwa RP na lata 2025-2029. 

            Wicepremier podczas konferencji ogłosił również nową inicjatywę „Twoje Centrum Cyberbezpieczeństwa”. Ma to być centrum obsługi operacyjnej dla państwa, obywateli i firm. Z założenia stanie się swego rodzaju punktem kontaktowym, gdzie znajdą się m.in. szkolenia czy informacje dotyczące obszaru cyber.

              Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].

              Reklama
              Reklama

              Sztuczna inteligencja w Twoim banku. Gdzie ją spotkasz?

              Materiał sponsorowany

              Komentarze

                Reklama