Strona główna
Jakie wyzwania czekają unijny Akt o usługach cyfrowych?
Unijny Akt o usługach cyfrowych - kompleksowa regulacja wielkich platform online - obowiązuje od ubiegłego piątku. Komisja Europejska jest jednak świadoma, że przed wdrożeniem stoi wiele wyzwań - a jednym z nich jest współpraca między krajami.
Organem odpowiedzialnym za wdrożenie obowiązującego od ub. piątku Aktu o usługach cyfrowych (DSA) jest Komisja Europejska.
O tym, co zmienia nowa regulacja, pisaliśmy na łamach naszego serwisu w tym tekście , odnosząc się także do kar wprowadzanych przez DSA. Tu z kolei wskazywaliśmy, kogo będą dotyczyły przepisy .
Serwis Euractiv , powołując się na źródła wśród wysoko postawionych unijnych urzędników, wskazuje, iż wielkie platformy, których dotyczą przepisy, czasami zdają się nie być świadome ryzyka, z którym spotykają się na co dzień ich użytkownicy. Właśnie dlatego tak istotny jest m.in. obowiązek przeprowadzania oceny ryzyka przez podmioty objęte nową regulacją.
Ten sam obowiązek, któremu towarzyszy również wymóg robienia regularnych audytów algorytmów i inne zadania, stanowi wyzwanie, jeśli chodzi o egzekwowanie zapisów DSA - wskazuje serwis.
Współpraca w ramach UE
Jednym z kluczowych aspektów wdrożenia po stronie organów UE jest współpraca Komisji Europejskiej z innymi unijnymi instytucjami, a także z regulatorami po stronie państw członkowskich. Umowy z nimi muszą zostać podpisane w bardzo krótkim czasie - do 24 lutego 2024 r.
Euractiv podaje, że unijni urzędnicy rozmawiali już z kilkoma państwami członkowskimi - w tym, z Polską - na temat tego, jak powinno wyglądać wdrożenie i współpraca nad nim na poziomie unijnym.
Resorty odpowiedzialne za cyfryzację - w Polsce to Ministerstwo Cyfryzacji - wspólnie mają w myśl przepisów utworzyć Europejską Radę ds. Usług Cyfrowych. Zapytaliśmy MC o postęp prac w tym zakresie, kiedy otrzymamy odpowiedzi - zaktualizujemy tekst.
Przestępczość i algorytmy
KE musi również doprowadzić do uzgodnienia warunków współpracy z Europolem, który w DSA jest wymieniany wprost jako agencja pomocnicza do walki z przestępczością w cyberprzestrzeni na poziomie unijnym. Współpraca obejmie także kontakt z Centrum Przejrzystości Algorytmicznej, o którym pisaliśmy na naszych łamach już wcześniej . Ta instytucja ma zająć się przede wszystkim kwestiami bezpieczeństwa dzieci online, walką z przestępczością w sieci, a także naruszeniami praw własności intelektualnej - podaje Euractiv.
Harmonizacja przepisów
Jeden z rozmówców serwisu wskazał, że problemem stojącym przed wdrożeniem będzie także harmonizacja przepisów na poziomie pomiędzy poszczególnymi państwami członkowskimi i ich instytucjami. DSA musi funkcjonować spójnie, aby odpowiadać na problemy jednolitego europejskiego rynku cyfrowego.
Innym wyzwaniem będzie wdrożenie przepisów Aktu o usługach cyfrowych do przepisów krajowych i skoordynowanie współpracy z Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej - ale to pozostaje już w gestii poszczególnych krajów.
Nowy dyrektoriat
Do celów czuwania nad przestrzeganiem nowych regulacji w KE powstaje oddzielny dyrektoriat, który powinien liczyć 123 osoby zatrudnione na pełen etat do 2024 r. - pisze serwis. W jego skład wejdą zarówno eksperci z dziedziny prawa, jak i naukowcy operujący dobrze danymi, a także osoby odpowiedzialne za politykę.
Komisja Europejska może tu jednak zderzyć się z problemem braku odpowiednich kadr, bo stanowiska pracy w nowym dyrektoriacie wymagają bardzo wąsko skrojonych, wyspecjalizowanych umiejętności i kompetencji, które... mogą nawet jeszcze nie istnieć.
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].