Reklama

Polityka i prawo

Wystartowało Europejskie Centrum Przejrzystości Algorytmicznej

Autor. ThisisEngineering RAEng / Unsplash

Europejskie Centrum Przejrzystości Algorytmicznej to nowa unijna instytucja z siedzibą w Sewilli, której zadaniem ma być czuwanie nad tym, aby systemy algorytmów wykorzystywane przez wielkie platformy internetowe były zgodne z wymogami Aktu o usługach cyfrowych.

Reklama

Europejskie Centrum Przejrzystości Algorytmicznej (ECAT) zainaugurowało swoją działalność we wtorek, 18 kwietnia br. w Sewilli. Jego działalność ma być kontrolowana bezpośrednio przez Komisję Europejską.

Reklama

ECAT ma zajmować się przede wszystkim czuwaniem nad tym, aby systemy algorytmiczne wykorzystywane przez wielkie platformy internetowe i wielkie wyszukiwarkie internetowe były zgodne z wymogami stawianymi przez Akt o usługach cyfrowych (DSA), o którym więcej na naszych łamach można przeczytać m.in. w tym tekście.

Jakie zadania stoją przed ECAT?

ECAT będzie zajmować się ekspertyzą techniczną i naukową, która będzie na bieżąco audytowała algorytmy. Będzie także zarządzało ryzykiem związanym z ich stosowaniem, jak i czuwaniem, aby wszystkie wymogi dotyczące przejrzystości działania systemów opartych o algorytmy były spełnione.

Reklama

W ECAT pracować mają zespoły interdyscyplinarne, złożone ze specjalistów w różnych dziedzinach, takich jak np. analiza danych, sztuczna inteligencja, a także nauki społeczne i prawo. ECAT w swojej działalności będzie opierać się na ich doświadczeniu i wiedzy, ale także na materiałach dostarczanych przez firmy technologiczne stosujące algorytmy – to ich samoocena ryzyka i cyklicznie składane raporty będą weryfikowane przez ekspertów nowej unijnej instytucji .

Ryzyko, które trzeba monitorować

Systemy algorytmiczne wykorzystywane przez wielkie platformy online i przez wielkie wyszukiwarki internetowe stwarzają dzisiaj szereg zagrożeń i ryzyko, wobec którego nie można pozostawać obojętnym – dotyczy ono bowiem każdego z nas.

Zadania ECAT będą skupiać się na ryzyku systemowym, wynikającym z wpływu istnienia masowych usług cyfrowych np. na kwestie takie, jak dyskryminacja i przemoc online, wolność mediów i wolność wypowiedzi, a także ochrona najmłodszych użytkowników w sieci, szczególnie pod względem ich zdrowia psychicznego.

Oprócz analiz dostarczanych przez firmy technologiczne wyników autooceny, ECAT będzie zajmować się również prowadzeniem audytów systemów stosowanych przez firmy każdorazowo, gdy zarządzenie takie wyda Komisja Europejska.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama