Reklama

Polityka i prawo

Izrael: odparto poważny cyberatak na system wodociągów

Fot. diaspors/Pixabay
Fot. diaspors/Pixabay

Dyrektor Narodowego Dyrektoriatu Cyberbezpieczeństwa Yigal Unna potwierdził, że system wodociągów w Izraelu był celem poważnego cyberataku, który został skutecznie odparty. Incydent przypisano Iranowi, ale Unna nie wymienił tego państwa w wystąpieniu na konferencji CybertechLive Asia.

Unna nie tylko nie odniósł się bezpośrednio do Teheranu, ale też nie wspomniał o odwecie, w ramach którego według mediów Izrael miał przeprowadzić cyberatak na komputery w irańskim porcie Szahid Radżaje.

Jak informowaliśmy wcześniej, analiza cyberataku przeprowadzonego na największy irański port morski  wskazała, że stanowił on izraelską odpowiedź na wcześniejsze incydenty ze strony Teheranu. Incydent zablokował część urządzeń odpowiedzialnych za kontrolę wymiany towarów w największym irańskim porcie. Jak dotąd ani strona izraelska, ani irańska nie komentowały otwarcie tych incydentów.

Unna na międzynarodowej konferencji poświęconej bezpieczeństwu cybernetycznemu ocenił, że niedawny atak na kluczową infrastrukturę to punkt zwrotny w historii, oznaczający początek ery tajnych wojen cybernetycznych.

"Nadchodzi cybernetyczna zima" - ostrzegł Unna, nawiązując do słynnego zdania z serialu "Gra o tron". - "Sądzę, że zapamiętamy kwiecień i maj 2020 roku jako punkt zwrotny w historii współczesnej cybernetycznej sztuki wojennej" - powiedział.

Zwrócił uwagę, że cyberatak na system wodociągów to pierwszy przypadek, kiedy celem jest "zniszczenie czegoś w realnym życiu, a nie technologii informatycznych czy danych". 

Unna ocenił, że gdyby kierowany przez niego Krajowy Zarząd ds. Cyberbezpieczeństwa (INCD) nie wykrył ataku w czasie rzeczywistym, doszłoby do powstania w wodzie niewłaściwej mieszanki chloru i innych substancji chemicznych, co mogłoby mieć "szkodliwe i katastrofalne" skutki.

Izrael i Iran od dawna prowadzą utajnione wojny, polegające również na wyrafinowanych atakach hakerskich, wśród których najbardziej imponującym przykładem był wirus Stuxnet - przypomina Associated Press.

W 2010 roku Stuxnet zaatakował irańskie instalacje nuklearne i inne urządzenia przemysłowe, zakłócając pracę pewnej liczby wirówek do wzbogacania uranu. Według amerykańskiej prasy wirus został stworzony wspólnie przez specjalistów z USA i Izraela, aby opóźnić program nuklearny Iranu.

Gdy Tel Awiw postanowił odpowiedzieć na atak na wodociągi, jego cyberatak na Szahid Radżaje - do którego Izrael się oficjalnie nie przyznaje - sprawił, że ruch w jednym z największych irańskich portów w mieście Bandar Abbas w cieśninie Ormuz nagle się zatrzymał. 9 maja komputery, które regulują przepływ statków, ciężarówek i towarów, uległy awarii, powodując ogromne korki na szlakach wodnych i drogach prowadzących do terminalu.

Były szef wywiadu wojskowego Izraela generał Amos Jadlin w wywiadzie dla radia wojskowego powiedział - nie odnosząc się wprost do ataku na izraelskie wodociągi - że nadszedł przełom w wojnach technologicznych. "Cybernetyczna zima nadchodzi, i nadchodzi szybciej niż przypuszczaliśmy. To, co widzimy, to dopiero początek" - ostrzegł Jadlin.

SZP/PAP

Reklama
Reklama

Komentarze