Polityka i prawo
Indeks cyberbezpieczeństwa ITU: Estonia najbezpieczniejszym państwem w Europie. Polska w drugiej dziesiątce
Estonia zajęła piąte miejsce na świecie i pierwsze w Europie w rankingu cyberbezpieczeństwa przygotowanym przez Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny (ITU). Polska zajęła odpowiednio 33 miejsce na świecie i 16 w Europie.
W raporcie czytamy, że Estonia wzmocniła swoje zdolności cyberbezpieczeństwa po atakach z 2007 roku poprzez szereg reform. Wprowadzono zmiany w strukturach organizacyjnych, które pozwalają na skrócenie procesu reagowania na cyberataki. Uchwalono również akty prawne, które wymagają od dostarczycieli najważniejszych, z punktu widzenia państwa, usług utrzymania minimalnego poziomu komunikacji, nawet jeżeli zostaną odcięte od internetu. Ponadto w Estonii znajduje się Centrum Doskonalenia Cyberobrony NATO.
W Europie kolejne miejsca zajęły: Francja, Norwegia, Wielka Brytania i Holandia. Na świecie liderem jest Singapur. Kolejne miejsca zajmują: Stany Zjednoczone, Malezja, Oman i właśnie Estonia. Polska zajęła miejsce 33 na świecie i 16 w Europie.
Czytaj też: Estonia: Lider na polu cyberbezpieczeństwa [ANALIZA]
Indeks powstał w 2014 roku w celu ułatwienia budowy globalnej kultury cyberbezpieczeństwa. Ocenia on wysiłki członków Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego na rzecz poprawy cyberbezpieczeństwa. Opiera się on na pięciu filarach: prawnym, technicznym, organizacyjnym, współpracy i budowanie zdolności. Metodologia tego badania polega na wysłaniu pytań do członków ITU dotyczących wszystkich filarów. Swoje odpowiedzi muszą oni posiłkować dowodami potwierdzającymi udzielone odpowiedzi.
134 państwa odpowiedziały na zadanym im pytania w 2016 roku. Ocena członków ITU, którzy nie wzięli udziału w badaniu została wystawiona na podstawie dostępnych źródeł. Najnowsza wersja indeksu obejmuje wszystkich 193 członków ITU.
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany