Facebook zablokował chińskich hakerów szpiegujących Ujgurów

25 marca 2021, 10:08
Uyghur_People_Demand_Freedom_with_Flag_of_East_Turkestan_in_front_of_the_U.N._Building_in_NYC_維吾爾人在紐約聯合國大樓外高舉東突厥斯坦國旗要求自由
Fot. SFT HQ/Flickr/Wikimedia Commons

Podjęto działania przeciwko grupie chińskich hakerów infekującej i szpiegującej działaczy mniejszości Ujgurów przy użyciu Facebooka - poinformował koncern Marka Zuckerberga. Jej członkowie m.in. podszywali się pod dziennikarzy, a następnie prowadzili wrogie operacje z wykorzystaniem złośliwego oprogramowania wymierzone w urządzenia dysydentów. 

Jak poinformowali w komunikacie eksperci ds. cyberbezpieczeństwa Facebooka, wykryci hakerzy to grupa znana jako Earth Empusa lub Evil Eye. Mieli oni prowadzić operacje przeciwko ujgurskim aktywistom, dziennikarzom i dysydentom mieszkającym głównie na emigracji w Turcji, USA, Kanadzie czy Kazachstanie.

Hakerzy m.in. podszywali się pod dziennikarzy czy innych działaczy ujgurskiej mniejszości, by zdobyć ich zaufanie, a następnie kierowali ich na zainfekowane wirusami strony. W ten sposób zyskiwali dostęp do ich urządzeń. Na potrzeby operacji przestępcy tworzyli strony łudząco podobne do rzeczywistych portali informacyjnych, a także włamywali się na strony często odwiedzane przez Ujgurów, umieszczając tam złośliwe oprogramowanie.

„W ramach tych wysiłków (podjętych przeciwko grupie hakerów) nasze zespoły regularnie zakłócały wrogie operacje poprzez blokowanie ich, powiadamianie użytkowników, publiczne dzielenie się wiedzą i dalsze zwiększanie bezpieczeństwa naszych produktów - napisał Facebook w komunikacie.

Administracja USA oraz parlamenty Kanady i Holandii oskarżyły Pekin o ludobójstwo w zamieszkanym przez Ujgurów regionie Sinciang, a w raportach niezależnych badaczy pojawiały się oskarżenia o gwałty, tortury, indoktrynację, przymusowe sterylizacje i aborcje oraz zmuszanie Ujgurów do pracy w fabrykach i na polach bawełny.

image

PAP - mini

CyberDefence24
CyberDefence24
KomentarzeLiczba komentarzy: 0
No results found.
Tweets CyberDefence24