Armia i Służby
Eksperci ze Szwecji wspomogą Centrum Doskonalenia Cyberobrony NATO
Szwecja jeszcze w br. oddeleguje swego eksperta do Centrum Doskonalenia Cyberobrony NATO w Tallinnie (NATO CCD COE). Informację tę potwierdził szwedzki minister obrony Peter Hultqvist.
Szwecja postanowiła do końca roku oddelegować swego eksperta do pracy w Centrum Doskonalenia Cyberobrony NATO w Tallinnie (NATO Cooperative Cyber Defence Centre of Excellence/NATO CCD COE). Informację o zaangażowaniu swego kraju w działalność sojuszniczego ośrodka stanowiącego połączenie think tanku i centrum szkoleniowego potwierdził podczas swej niedawnej wizyty w Tallinnie minister obrony Szwecji Peter Hultqvist.
"Biorąc pod uwagę znaczenie obrony przed cyberatakami, jak również potrzebę kompleksowego podejścia do współczesnych wyzwań (dla bezpieczeństwa - przyp. red.) chciałbym podkreślić coraz większe znaczenie działalności Centrum Doskonalenia Cyberobrony NATO" - oświadczył szef szwedzkiego resortu obrony narodowej, dodając, że cieszy się, iż Szwecja będzie mogła podzielić się swymi doświadczeniami i zdolnościami rozwoju własnych kompetencji w cyberprzestrzeni z innymi państwami uczestniczącymi w pracach sojuszniczego ośrodka w Tallinnie.
"Witając nowy kraj przyłączający się do nas oczekujemy, że Szwecja uczestnicząc w działalności naszego ośrodka wniesie istotny wkład w jego funkcjonowanie. Niezwłocznie podjęta decyzja o oddelegowaniu szwedzkiego eksperta do Centrum Doskonalenia Cyberobrony NATO dowodzi, że władze Szwecji są świadome wagi podjętych zobowiązań" - stwierdził dyrektor NATO CCD COE Sven Sakkov.
"Szwecja udowodniła, że należy do światowych liderów w dziedzinie cyberobrony. W tej sferze bezpieczeństwa, podobnie jak i w innych, tym silniejsi jesteśmy, im ściślej ze sobą współpracujemy" - oznajmił dyrektor Sakkov podkreślając, że przyłączenie się do Centrum Doskonalenie Cyberobrony NATO w Tallinnie da Szwecji możliwość korzystania w pełni z programu działalności ośrodka, w tym z treningów i ćwiczeń. I co najważniejsze, szwedzcy specjaliści w zakresie cyberobrony będą mogli wziąć udział w ćwiczeniach "Locked Shields 2017", największych i najbardziej zaawansowanych pod względem technicznym manewrach w cyberprzestrzeni na świecie.
Szwecja w lecie ub.r. podjęła decyzję o przystąpieniu do prac zlokalizowanego w stolicy Estonii ośrodka jako aktywny uczestnik zobowiązując się do oddelegowania do Tallinna własnego eksperta.
Rdzeń NATO CCD COE w Tallinnie stanowią właśnie eksperci z różnych krajów. Ich kompetencje obejmują takie dziedziny jak prawo, procedury i strategia działania czy technologie o zastosowaniu wojskowym i cywilnym. Wśród badaczy reprezentujących nauki techniczne są osoby, które pracowały dla sił zbrojnych, administracji rządowej i biznesu.
Przystąpić do Centrum Doskonalenia Cyberobrony NATO w Tallinnie może każdy z krajów członkowskich NATO. Na liście państw łożących na działalność ośrodka są Czechy, Estonia, Francja, Niemcy, Grecja, Węgry, Włochy, Łotwa, Litwa, Holandia, Polska, Słowacja, Hiszpania, Turcja, Wielka Brytania i Stany Zjednoczone. Austria i Finlandia mają natomiast status aktywnych uczestników, który jest przyznawany państwo nienależącym do NATO.
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany