Reklama

CYBERMAGAZYN

#CyberMagazyn: Ile wytrzymasz bez smartfona?

Co dziesiąty młody człowiek w wieku 15-20 lat twierdzi, że da radę funkcjonować bez smartfona najwyżej godzinę. Także co dziesiąty spędza przy ekranie ponad 10 godzin dziennie. O czym jeszcze mówi nam raport Future Minds?

Reklama

W CyberDefence24.pl kontynuujemy wątek analizowania najnowszych raportów dotyczących korzystania ze smartfonów i problemów wynikających z ich nadużywania. Tym razem szczegółowo przyjrzeliśmy się szeroko komentowanemu raportowi stworzonemu przez Future Minds .

Reklama

Wyniki przeprowadzonego badania dotyczą zachowań i użycia technologii mobilnych w codziennym życiu osób od 15. do 35. roku życia. W porównaniu do analizowanego przez nas raportu Instytutu Pokolenie , Future Minds mniej opisuje konsekwencje zdrowotne czy społeczne wynikające z cyberzaburzeń, a raczej skupia się na procesie przedstawiania wyników ankiet pokazujących, jak młodzi korzystają ze smartfonów.

Czytaj też

Czas przy smartfonie

Chyba jeden z najciekawszych wyników przedstawionych w raporcie dotyczy czasu, a dokładnie tego, ile młodzi są w stanie wytrzymać bez korzystania ze smartfonu. Okazuje się, że co dziesiąty młody człowiek w wieku 15-20 lat twierdzi, że dałby radę funkcjonować bez telefonu maksymalnie jedną godzinę. 1/3 badanych uważa z kolei, że byłaby w stanie obejść się bez smartfona maksymalnie pół dnia.

Reklama

Warto w tym miejscu posłużyć się tabelą obrazującą skalę problemu.

Autor. Fot. Future Minds

To ona pokazuje nam, że młodzież w wieku 15-20 lat jest grupą wiekową najwięcej nadużywającą smartfona (40 proc. z tej grupy spędza 5-10 godzin dziennie). U jednej dziesiątej dzienny czas ekranowy przekracza aż 10 godzin.

Czytaj też

Zachowania konsumenckie i aplikacje

Badania dotyczyły nie tylko czasu korzystania ze smartfonów, ale także pokazywały, jak młodsze pokolenia zachowują się jako konsumenci i jak nowe technologie wpływają na ich zachowania w sklepach. Okazuje się, że aż 78 proc. młodych w wieku 15-20 lat wykorzystuje telefon w trakcie zakupów w sklepach stacjonarnych. Czemu służy takie zachowanie? Głównie porównaniom cen z tymi prezentowanymi w internecie, a także sprawdzaniu opinii na temat danego produktu.

Interesujące jest także podejście ankietowanych do aplikacji w telefonach. Im młodsza grupa wiekowa, tym bardziej beztroskie podejście do instalowanych programów. Młodzi ściągają daną aplikację, nawet jeśli wiedzą o tym, że za chwilę nie będzie im ona potrzebna.

Warto w tym miejscu odnotować, że nawet, gdy ankietowani przestawali korzystać z aplikacji, to „zalegały" one na ich telefonach i nie były odinstalowane. Co dziesiąty badany z grupy 15-20 lat ma ponad 20 takich aplikacji.

Czytaj też

Ochrona danych

Nawiązując do poprzedniej kwestii, można dostrzec pewną korelację zachodzącą pomiędzy beztroską przy pobieraniu różnorakich aplikacji, a ochroną danych. Badania mówią nam, że młodzi oczekują, że to dostawcy oprogramowania zadbają o zabezpieczenie ich danych.

Niestety, takie myślenie może być zgubne. Wiemy bowiem o tym, że to my jako użytkownicy przez naszą nieostrożność i łatwowierność możemy dać się złapać cyberoszustom. Na zabiegi socjotechniczne nie pomoże nawet najlepsze oprogramowanie.

Autor. Fot. Future Minds

Problem nie tylko młodych

Wartością dodaną raportu są komentarze ekspertów na co dzień zajmujących się chociażby tematyką higieny cyfrowej. Jedną z osób komentujących opublikowane wyniki była Magdalena Bigaj, autorka książki „Wychowani przy ekranie".

W swoim komentarzu zwróciła uwagę na język, którym często posługujemy się opisując problem nadużywania smartfonów przez młodych. „Używana jest retoryka, która piętnuje negatywne zjawiska związane z używaniem nowych technologii, winą za nie obarczając młodych" – napisała, dodając przy tym, że choć raport dotyczy zachowań młodych osób, to problem nadużywania telefonów czy niedostatecznie chronionych danych dotyczy nas wszystkich.

Więcej na temat tego, jak nowe technologie wpływają na nasze życie oraz jak zadbać o higienę cyfrową w najnowszym odcinku „Pułapek sieci".  Zachęcamy do oglądania.

YouTube cover video

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama