Cyberbezpieczeństwo
Zwrot w sprawie cyberataku. Atakujący... przepraszają mieszkańców
Pojawił się zaskakujący ciąg dalszy historii ataku ransomware na indonezyjskie centrum danych. Grupa Brain Cipher, która jest odpowiedzialna za jego przeprowadzenie, zdecydowała się na przeproszenie mieszkańców kraju.
O cyberataku na krajowe centrum danych w Indonezji informowaliśmy pod koniec czerwca. Jego efektem był paraliż na lotniskach – z powodu wyłączenia systemów, nie były możliwe odprawy paszportowe.
Według ministra komunikacji i informatyki Budiego Arie Setiadiego, za atak miała być odpowiedzialna grupa LockBit, używająca najnowszej wersji swojego oprogramowania ransomware.
Czytaj też
Przeprosiny za atak ransomware
Tymczasem, jak opisuje The Register, atak przeprowadziła zupełnie inna grupa: Brain Cipher. To właśnie oni zażądali od indonezyjskiego rządu 8 mln dol. okupu, ale władze zdecydowały się nie przekazywać przestępcom ani centa.
We wtorek 2 lipca, na stronie grupy hakerskiej pojawiło się zaskakujące stanowisko. Brain Cipher przeprosiło mieszkańców Indonezji za kłopoty, które spowodował atak ransomware.
„Mamy nadzieję, że nasz pokazał Wam, dlaczego należy wspierać finansowo branżę \[cyberbezpieczeństwa – P.M.\] i rekrutować specjalistów” – czytamy w tekście.
Czytaj też
Hakerzy proszą o wdzięczność. W rządzie panika
Cyberprzestępcy nie ograniczyli się jednak do przeprosin – udostępnili również oprogramowanie deszyfrujące razem z potrzebnym kodem. Zaznaczyli przy tym, że zrobili to z własnej woli i nie zostali do tego przymuszeni przez kogokolwiek.
W stanowisku pojawił się również interesujący akapit dotyczący podziękowań dla grupy. „Prosimy o wdzięczność opinii publicznej i potwierdzenie, że nasza decyzja została podjęta samodzielnie i bez zewnętrznego wpływu” – napisali hakerzy. Załączyli dodatkowo adres portfela kryptowalut na rzecz przekazywania darowizn.
Brain Cipher zaznaczył jednocześnie, że nie wszystkie ofiary ich ataków zostaną potraktowane w ten sam sposób. Nic dziwnego – The Register wskazał, że w rządzie miała zapanować panika po odkryciu braku obowiązku wykonywania kopii zapasowych w zaatakowanych przez ransomware podmiotach. Z kolei petycja żądająca ustąpienia ministra Setiadiego zebrała już 18 tys. podpisów.
Czytaj też
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].