Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Ukraiński przepis na wojnę informacyjną. Jak walczyć, by wygrać? [WIDEO]

Gulsanna Mamediieva; Ministerstwo Transformacji Cyfrowej Ukrainy
Autor. Gulsanna Mamediieva/ CyberDefence24.pl

Jakie działania podjęła Ukraina w toczącej się wojnie informacyjnej? Jak prowadzona jest komunikacja? Jak przebiega walka z rosyjską dezinformacją i fake newsami? O tym mówi w rozmowie z CyberDefence24.pl Gulsanna Mamediieva, dyrektor generalna ds. planowania strategicznego i integracji europejskiej z Ministerstwa Transformacji Cyfrowej Ukrainy.

Reklama

Ukraina od początku rosyjskiej inwazji postawiła na działania także w cyberprzestrzeni, poprzez m.in. mobilizację ochotników w formie Armii IT (właściwie Ukraine IT Army), którzy zajmowali się hakowaniem rosyjskich stron i systemów, ale i ochroną własnej infrastruktury; a po jej stronie opowiedziało się kilka grup haktywistycznych, w tym najpopularniejsi - Anonymous.

Reklama

Dodatkowo ukraiński rząd jest świadomu tego, że poza działaniami kinetycznymi, istotna jest wojna informacyjna i codzienna, żmudna walka z rosyjską propagandą. Fake newsy i dezinformacja są rozpowszechniane nie tylko przez trolle i boty w mediach społecznościowych, ale także płyną strumieniem z oficjalnych kont rosyjskich władz czy propaństwowych mediów.

Czytaj też

Co robi Ukraina, by wygrywać wojnę informacyjną?

Reklama

W rozmowie z CyberDefence24.pl Gulsanna Mamediieva, dyrektor generalna ds. planowania strategicznego i integracji europejskiej z Ministerstwa Transformacji Cyfrowej Ukrainy w rozmowie z CyberDefence24.pl opowiada:

  • jakie działania podjęła Ukraina w toczącej się wojnie informacyjnej
  • jak prowadzona jest komunikacja
  • jak przebiega walka z rosyjską dezinformacją i fake newsami

Mówi także o osobistych przeżyciach z pierwszych dni wojny i o tym, jak zapamiętała pierwsze godziny inwazji. Zapraszamy do obejrzenia całej rozmowy.

YouTube cover video

Czytaj też

Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Reklama

Komentarze

    Reklama