Jakie działania podjęła Ukraina w toczącej się wojnie informacyjnej? Jak prowadzona jest komunikacja? Jak przebiega walka z rosyjską dezinformacją i fake newsami? O tym mówi w rozmowie z CyberDefence24.pl Gulsanna Mamediieva, dyrektor generalna ds. planowania strategicznego i integracji europejskiej z Ministerstwa Transformacji Cyfrowej Ukrainy.
Ukraina od początku rosyjskiej inwazji postawiła na działania także w cyberprzestrzeni, poprzez m.in. mobilizację ochotników w formie Armii IT (właściwie Ukraine IT Army), którzy zajmowali się hakowaniem rosyjskich stron i systemów, ale i ochroną własnej infrastruktury; a po jej stronie opowiedziało się kilka grup haktywistycznych, w tym najpopularniejsi - Anonymous.
Dodatkowo ukraiński rząd jest świadomu tego, że poza działaniami kinetycznymi, istotna jest wojna informacyjna i codzienna, żmudna walka z rosyjską propagandą. Fake newsy i dezinformacja są rozpowszechniane nie tylko przez trolle i boty w mediach społecznościowych, ale także płyną strumieniem z oficjalnych kont rosyjskich władz czy propaństwowych mediów.
Czytaj też
Co robi Ukraina, by wygrywać wojnę informacyjną?
W rozmowie z CyberDefence24.pl Gulsanna Mamediieva, dyrektor generalna ds. planowania strategicznego i integracji europejskiej z Ministerstwa Transformacji Cyfrowej Ukrainy w rozmowie z CyberDefence24.pl opowiada:
- jakie działania podjęła Ukraina w toczącej się wojnie informacyjnej
- jak prowadzona jest komunikacja
- jak przebiega walka z rosyjską dezinformacją i fake newsami
Mówi także o osobistych przeżyciach z pierwszych dni wojny i o tym, jak zapamiętała pierwsze godziny inwazji. Zapraszamy do obejrzenia całej rozmowy.
Czytaj też
Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany