Cyberbezpieczeństwo
Ukraińcy ujawnili kampanię Rosji. Polska celem
Hakerzy powiązani z rosyjskim wywiadem wojskowym przeprowadzili kampanię, której celem było zainfekowanie rządowych urządzeń i kradzież danych. Podobne działania odnotowano w Polsce.
Ukraiński CERT-UA informuje o nowej kampanii polegającej na dystrybucji złośliwego oprogramowania. Jej celem były podmioty rządowe i w pewnych przypadkach miało dojść do zainfekowania komputerów.
Czytaj też
Polska celem hakerów
Eksperci naszego wschodniego sąsiada wskazują, że w dniach 15-25 grudnia br. rozsyłano wiadomości e-mail, w których treści znajdowały się linki. Kliknięcie w odnośnik przekierowywało do witryny kontrolowanej przez atakujących. Skutkiem było pobranie pliku. Jego otwarcie prowadziło do instalacji złośliwego oprogramowania na urządzeniu (np. do kradzieży danych).
„Zainfekowanie jednego komputera może stanowić zagrożenie dla całej sieci organizacji” – ostrzegają ukraińscy specjaliści. Jak dodają, podobne ataki zostały przeprowadzone również wobec polskich podmiotów.
Czytaj też
Grupa Fancy Bear
Według CERT-UA, taktyka, procedury oraz użyte narzędzia wskazują, że kampania jest powiązana z działalnością grupy APT28 (znana również jako Fancy Bear). Przypomnijmy, że jej członków wiąże się z rosyjskim wywiadem wojskowym GRU.
Hakerzy kontrolowani przez specsłużby Kremla regularnie prowadzą wrogie działania wymierzone nie tylko w Ukrainę, ale również Polskę oraz państwa NATO.
Czytaj też
Ataki na Polskę
Na początku grudnia informowaliśmy o trzech kampaniach Fancy Bear polegających na próbach wykorzystania podatności CVE-2023-23397 (Microsoft Outlook). Jednym z celów był NATO-wski korpus Rapid Deployable Corps.
Wrogie działania prowadzone przez APT28 ujawnili cyberżołnierze Wojska Polskiego. Operacja wymierzona w Polskę została odkryta i zakłócona przez Dowództwo Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. Więcej o sprawie pisaliśmy w artykule, który znajdziecie pod linkiem: Wojsko Polskie ujawnia wrogą operację.
O Ukrainie informujemy także w specjalnym dziale: Wojna na Ukrainie.
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany