Cyberbezpieczeństwo
Stopnie alarmowe przedłużone w całej Polsce
Stopnie alarmowe drugiego szczebla zostały przedłużone i będą obowiązywały na terenie całego kraju co najmniej do końca 28 lutego br. Mają zwiększyć bezpieczeństwo państwa.
MSWiA poinformowało o podpisaniu przez premiera Donalda Tuska nowego zarządzenia w sprawie przedłużenia obowiązywania stopni alarmowych BRAVO i BRAVO-CRP dla przeciwdziałania zagrożeniom w cyberprzestrzeni.
Czytaj też
Pierwszy stopień przed inwazją Rosji na Ukrainę
Przypomnijmy, że już przed rosyjską inwazją na Ukrainę wprowadzono pierwszy stopień ALFA-CRP. Obowiązywał od 18 stycznia 2022 r. na terenie całego kraju. Najpewniej wiązało się to z informacjami posiadanymi przez służby i wojsko, że za naszą granicą może wydarzyć się coś poważnego i Polska powinna wdrożyć odpowiednie procedury bezpieczeństwa.
Od tamtego momentu regularnie przedłużano obowiązywanie stanu gotowości aż do chwili obecnej, zmieniając jedynie poziom. Najwyższym był CHARLIE-CRP (III w IV-stopniowej skali), obniżony w marcu br. na BRAVO-CRP (II stopień).
Czytaj też
„Sygnał dla służb”
Sprawę stopni alarmowych regulują Ustawa z dnia 10 czerwca 2016 r. o działaniach antyterrorystycznych oraz Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 25 lipca 2016 r. w sprawie zakresu przedsięwzięć wykonywanych w poszczególnych stopniach alarmowych i stopniach alarmowych CRP.
Do zagrożeń występujących w sieci przypisano stopnie oznaczone „CRP”: ALFA-CRP (najniższy), BRAVO-CRP, CHARLIE-CRP oraz DELTA-CRP. Każdy z nich wprowadza, zmienia lub odwołuje premier na podstawie szefa MSWiA i ABW.
„Stopnie alarmowe są przede wszystkim sygnałem dla służb dbających o bezpieczeństwo i całej administracji publicznej do zachowania szczególnej czujności” – tłumaczy resort spraw wewnętrznych i administracji.
Czytaj też
Co przewiduje BRAVO-CRP?
W przypadku obowiązującego obecnie BRAVO-CRP, organy państwowe i podmioty odpowiedzialne za bezpieczeństwo prowadzą działania polegające na m.in. wzmożonym monitoringu sieci i systemów teleinformatycznych, w tym będących elementem infrastruktury krytycznej czy wyczuleniu personelu i poinformowaniu o konieczności zachowania wzmożonej czujności.
Ważne jest zapewnienie dostępności w trybie alarmowym kadr odpowiedzialnych za bezpieczeństwo systemów i wprowadzenie całodobowych dyżurów administratorów systemów kluczowych dla funkcjonowania organizacji oraz personelu uprawnionego do podejmowania decyzji w sprawach bezpieczeństwa systemów.
Szczegółowy opis poszczególnych stopni alarmowych znajdziecie w materiale: Stopnie alarmowe CRP. Na czym polegają?
Czytaj też
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany