Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Skradziono dane niderlandzkich piłkarzy. Związek zapłacił okup

Holandia piłka nożna reprezentacja
Symbol holenderskiego związku piłki nożnej.
Autor. pxfuel.com

Dane niderlandzkich piłkarzy zostały wykradzione przez cyberprzestępców w ramach kampanii ransomware. Sprawcy zażądali okupu, a federacja zgodziła się go zapłacić. 

Reklama

Niderlandzki Związek Piłki Nożnej wskazuje, że w kwietniu 2023 r. doszło do cyberataku, na skutek którego osobom z zewnątrz udało się włamać do wewnętrznych sieci i systemów. Sprawcy przekazali, że przejęli dane i zażądali okupu. W przypadku braku spełnienia żądań, grozili ujawnieniem plików. To kampania ransomware, w której użyto oprogramowania LockBit.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Dane niderlandzkich piłkarzy

Atakujący mogą być w posiadaniu m.in. danych osobowych i finansowych niderlandzkich piłkarzy, czy adresów ich zamieszkania. Łącznie to setki gigabajtów plików. Związek został postawiony przed dylematem, w którym nie było dobrej ścieżki rozwiązania. 

Czytaj też

Niderlandzki związek zapłacił okup

Jak informują lokalne media, ostatecznie zdecydowano się zapłacić okup cyberprzestępcom. O jakiej kwocie mówimy? Federacja nie ujawniła szczegółów, lecz niderlandzcy dziennikarze podają, że cyberprzestępcy zażądali ponad milion euro

Czytaj też

Zapłata nie daje gwarancji

Należy mieć na uwadze, że zapłata okupu w cale nie daje gwarancji, iż dane nie zostaną ujawnione. Stąd eksperci oraz przedstawiciele organów ścigania apelują, aby nie iść tą drogą. Jednak niderlandzki związek wybrał inne rozwiązanie. 

Czytaj też

Ransomware. Jak się chronić?

O tym, w jaki sposób można chronić się przed atakami ransomware rozmawialiśmy z prof. Krzysztofem Dyczkowskim z Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. 

Cały materiał jest dostępny poniżej:

YouTube cover video
Prof. Krzysztof Dyczkowski mówi o m.in. ransomware

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama