Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Ataki ransomware na szkoły. Zagrożenie dla bezpieczeństwa i zdrowia uczniów

Coraz częściej szkoły w USA stają się ofiarami gangów ransomware. Biorąc pod uwagę fakt, że bazy danych instytucji edukacyjnych zawierają szczególnie wrażliwe informacje o uczniach, kradzież takich danych może mieć szczególnie poważne konsekwencje.  

Reklama

Jednym z głośniejszych ataków ransomware na amerykańską szkołę był ten z marca br., kiedy to wykradzione zostały dane uczniów z Minneapolis Public Schools. Złodzieje zażądali wtedy miliona dolarów w zamian za oddanie 300 tysięcy plików ich właścicielom. Żądanie spotkało się z odmową szkolnej społeczności, a dane zostały ujawnione.

Reklama

Konsekwencje takiego ujawnienia mogą mieć szerokie i negatywne oddziaływanie. Warto pamiętać o tym, że szkolne bazy danych to nie tylko zbiory ocen uczniów i informacje o ich postępach w nauce. To także wiadomości bardzo intymne, dotyczące chociażby hospitalizacji psychiatrycznych uczniów czy przemocy domowej w miejscu ich zamieszkania.

Czytaj też

Problem systemowy

Problemem jest zwykle to, że szkołom brakuje funduszy na skuteczną ochronę. Brak wystarczających środków sprawia też, że szkoła – nawet jak wykryje atak – nie ma narzędzi, aby jakkolwiek mu przeciwdziałać. Na dodatek jednostki edukacyjne nie są zobowiązane do informowania o atakach, których doświadczyły. Nieinformowani są chociażby rodzice uczniów, których dane skradziono. To kolejne elementy sprawiające, że szanse na poradzenie sobie z problemem i możliwą traumą u dzieci - maleją.  

Reklama

Kolejny problem, na który wskazuje AP News dotyczy powolnych zmian zachodzących w myśleniu dyrekcji szkół o ochronie danych. Chodzi tu chociażby o wdrażanie odpowiedniego szyfrowania danych czy uwierzytelniania wieloskładnikowego przy logowaniu na szkolne platformy.

Bez inwestycji w odpowiednie zabezpieczenia szkoły będą skazane na kolejne ataki, a te coraz bardziej negatywnie będą odbijać się na młodzieży i jej zdrowiu.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama