Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Rządowa agencja USA zhakowana. Wykradziono wrażliwe dane

Fot. Christiaan Colen/Wikipedia Common/CC 2.0
Fot. Christiaan Colen/Wikipedia Common/CC 2.0

Instytucja federalna US Marshals Service, kontrolowana i zarządzana przez ministerstwo sprawiedliwości USA, została zaatakowana ransomware. Wykradziono wrażliwe dane, w tym zarówno pracowników, jak i osób podlegających działaniom operacyjnym.

Reklama

Atak został wykryty 17 lutego – krótko po tym zhakowany system został odłączony od sieci US Marshals Service. Ministerstwo sprawiedliwości USA ocenia, że incydent był znaczący i rozpoczęło dochodzenie w tej sprawie.

Reklama

W wyniku cyberataku z użyciem oprogramowania szyfrującego dla okupu ransomware wykradziono wrażliwe dane, w tym informacje dotyczące pracowników agencji oraz podmiotów, które podlegają działaniom operacyjnym amerykańskiego wymiaru sprawiedliwości – informuje agencja Associated Press.

Nie tylko US Marshals Service

Wcześniej na łamach naszego serwisu informowaliśmy o incydencie, którego ofiarą padło Federalne Biuro Śledcze (FBI). Zaatakowana została sieć nowojorskiej placówki tej służby, która zajmuje się m.in. dochodzeniami w sprawach dotyczących nadużyć seksualnych wobec dzieci.

Reklama

FBI poinformowało, że wykryty również 17 lutego incydent był jednak izolowanym zdarzeniem, którego skutki szybko zażegnano i nie pozwolono, aby jego konsekwencje przełożyły się na funkcjonowanie zarówno nowojorskiego biura polowego, jak i reszty służby. Funkcjonariusze nie przekazali przy tym informacji dotyczących ani tego, kiedy doszło do wtargnięcia do sieci FBI, ani tego, czy w incydencie wykorzystano oprogramowanie ransomware.

Czym jest Marshals Service?

Marshals Service to rządowa agenda podlegająca pod ministerstwo sprawiedliwości USA, która odpowiedzialna jest za egzekwowanie wyroków orzekanych przez sądy na poziomie federalnym, a także za ochronę sądów i ich pracowników.

Marshals Service wypełnia również obowiązki kojarzące się w Polsce ze Służbą Więzienną, np. pomaga przy transporcie więźniów. Jej agenci uczestniczą także w poszukiwaniach osób ściganych listami gończymi i lokalizowaniu podejrzanych w sprawach sądowych – np. w celu doręczenia im wezwania lub dostarczenia przed oblicze wymiaru sprawiedliwości.

W przypadku systemu, który został zhakowany z użyciem ransomware, wiadomo już o wycieku wrażliwych danych. To nieprzypadkowe – służba ta bowiem pracuje z poufnymi informacjami organów ścigania, w tym z wieloma danymi osobowymi, które dotyczą zarówno osób podejrzanych w przestępstwach, jak i już tych, które zostały oskarżone lub wobec których toczą się jakiekolwiek inne czynności śledcze.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama