Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Ruszył serwis bezpiecznewybory.pl. Tu zgłosisz incydent powiązany z wyborami

Strona Bezpieczne.wybory.pl umożliwi m.in. zgłoszenie incydentu związanego z wyborami
Strona Bezpieczne.wybory.pl umożliwi m.in. zgłoszenie incydentu związanego z wyborami
Autor. strona internetowa Bezpieczne Wybory

Wystartował serwis bezpiecznewybory.pl, który ma między innymi służyć do zgłaszania incydentów cyberbezpieczeństwa i dezinformacji, związanych z październikowym głosowaniem. Portal ma być także kompendium wiedzy wyborczej, gdzie znajdą się aktualne i zweryfikowane informacje dotyczące wyborów.

Reklama

Strona internetowa umożliwi zgłaszanie do NASK i CERT Polska incydentów cyberbezpieczeństwa i dezinformacji (np. wiadomości phishingowych, związanych z wyborami - red.). W zakładce "baza wiedzy" mają znaleźć się informacje i linki do rozwiązań i procedur Google, Meta i TikTok, powiązanych z głosowaniem.

Reklama

Dodatkowo publikowane będą na nim komunikaty, kalendarium wyborcze i dobre praktyki dotyczące zagrożeń internetowych i manipulacji, których nasilenie może nastąpić właśnie w związku z nadchodzącymi wyborami parlamentarnymi.

Dodatkowo witryna oferuje bezpłatne skanowanie stron internetowych (w tym komitetom wyborczym) pod kątem bezpieczeństwa narzędziem Artemis o którym więcej pisaliśmy w tym materiale.

Reklama

Czytaj też

Cel serwisu

Celem powstania serwisu ma być ograniczanie dezinformacji, zapobieganie fake newsom czy przeciwdziałanie zagrożeniom i naciskom, które mogą pojawić się w związku z trwającą wojną hybrydową.

"Strona bezpiecznewybory.pl ma na celu przeciwdziałanie manipulacjom żerującym na ludzkiej łatwowierności, braku wiedzy, uprzedzaniach i stereotypach. Mamy nadzieję, że zgłoszenia i rejestracja ewidentnych metod dezinformacyjnych pomogą ograniczyć ich wpływ w toczącej się debacie wyborczej" – zapowiedział Wojciech Pawlak, dyrektor NASK w przesłanym naszej redakcji komunikacie.

W działania edukacyjne, informacyjne oraz rozwój serwisu bezpiecznewybory.pl mają być zaangażowane także platformy mediów społecznościowych: Google, Meta i TikTok.

W sieci pojawiają się nowe, coraz bardziej wyrafinowane sposoby oszustw, fałszowania treści i manipulacji. Wykorzystywane są technologie deepfake do tworzenia sfabrykowanych obrazów, filmów czy przekazów głosowych . Edukacja, przygotowująca m.in. do rozpoznawania tego rodzaju mistyfikacji, ma być jednym z głównych celów portalu bezpiecznewybory.pl.

Czytaj też

NASK planuje też zorganizowanie spotkań edukacyjnych i opracowanie materiałów dla komitetów wyborczych na temat identyfikacji i przeciwdziałania cyberzagrożeniom.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama