Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Ruszył największy "poligon interoperacyjności" z udziałem cyberwojsk

Oficjalnie ruszył największy “poligon interoperacyjności” - ćwiczenie CWIX-23
Oficjalnie ruszył największy “poligon interoperacyjności” - ćwiczenie CWIX-23
Autor. Wojsko-polskie.pl

Z udziałem przedstawicieli Dowództwa Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni rozpoczęło się międzynarodowe ćwiczenie #CWIX’23. Głównym celem ma być poprawa gotowości, odporności i sprawności operacyjnych systemów łączności i informacji, by zapewnić bezpieczeństwo Sojuszu.

Reklama

Na terenie JFTC Bydgoszcz ruszył największy "poligon interoperacyjności" - ćwiczenie CWIX-23 (Coalition Warrior Interoperability eXploration, eXperimentation, eXamination eXercise) - czytamy w komunikacie .

Reklama

Ta edycja skupi 1,8 tys. uczestników z 38 krajów oraz z 5 krajów - jako obserwatorów. To nie tylko przedstawiciele wojska - jak Dowództwa Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni - ale też przemysłu.

Celem ćwiczeń ma być zwiększenie niezawodności i poprawa interoperacyjności obecnych i przyszłych systemów C2 przed ich wdrożeniem i operacyjnym wykorzystaniem.

Reklama

"Wyniki testów prowadzonych w interdyscyplinarnych zespołach inżynierów i żołnierzy dają możliwość redukcji kosztów związanych z interoperacyjnością przy jednoczesnym spełnieniu wymagań przyszłych użytkowników operacyjnych i zapewnieniu zgodności usług i serwisów z obecnymi i przyszłymi specyfikacjami FMN (Federated Mission Network). Jednocześnie wspólna praca przemysłu i użytkowników operacyjnych daje unikalną możliwość zrozumienia wymagań i oczekiwań przyszłych użytkowników w kontekście współczesnego wielodomenowego pola walki" - zaznaczono w komunikacie.

Czytaj też

Udział Polski

Udział Polski w ćwiczeniu odbywa się od 2002 roku, w obecnej edycji będzie testowanych 21 rozwiązań w 17 obszarach zainteresowań. Polska - jako państwo gospodarz - ma też zapewniać wsparcie dla organizatora ćwiczenia (ACT – Alliance Command Transformation) oraz zespół CIAT - dla wszystkich ćwiczących.

Nad realizacją ćwiczeń pracują Sztab Generalny Wojska Polskiego, Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych, Dowództwo Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni, a także żołnierze z wielu jednostek i inżynierowie z firm sektora obronnego - podkreślono.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama