Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Rosjanie znowu w akcji. Cyberatak w Niemczech

Pojawiły się informacje o kolejnym rosyjskim cyberataku w Europie. Tym razem jego ofiarą padł niemiecki TeamViewer - co konkretnie się stało?
Pojawiły się informacje o kolejnym rosyjskim cyberataku w Europie. Tym razem jego ofiarą padł niemiecki TeamViewer - co konkretnie się stało?
Autor. Jonathan/Unsplash

Rosyjskie grupy hakerskie nie przestają działać w europejskiej cyberprzestrzeni. TeamViewer, niemiecka firma odpowiadająca za oprogramowanie pulpitu zdalnego o tej samej nazwie poinformowała o wymierzonym w nią rosyjskim cyberataku.

Problem ataków cybernetycznych w Europie cały czas pozostaje aktualny. Operacje tego typu przeprowadzane są praktycznie w każdym tygodniu.

Na łamach CyberDefence24 opisywaliśmy przypadki ataków na londyńską służbę zdrowia, czy hiszpańskiej firmy zajmującej się remontami czołgów dla Ukrainy. 

W Polsce najgłośniejszym przypadkiem w ostatnim czasie był majowy atak na Polską Agencję PrasowąZa wszystkie, według dostępnych informacji, odpowiadali rosyjscy cyberprzestępcy.

Czytaj też

Reklama

TeamViewer na celowniku

Sygnał o kolejnym cyberataku przyszedł z Niemiec. Jak podaje Reuters, niemiecka firma TeamViewer – znana głównie z aplikacji pulpitu zdalnego o tej samej nazwie - poinformowała, że padła ofiarą operacji przeprowadzonej przez rosyjską grupę APT29.

Według opublikowanego przez firmę stanowiska, hakerzy nie zyskali dostępu do danych klientów. Jedynym obszarem, które doświadczyło operacji cyberprzestępców była firmowa sieć komputerowa.

Czytaj też

Reklama

Koordynacja rosyjskiego wywiadu?

Nie jest to pierwszy raz, gdy APT29 została oskarżona o działania przeciwko europejskim podmiotom. Według ustaleń firmy cyberbezpieczeństwa Mandiant z marca, ma ona odpowiadać za atak phishingowy wymierzony w niemieckich polityków.

Co więcej, grupa - znana m.in. pod pseudonimem Midnight Blizzard – ma nie działać samodzielnie, tak jak niektórzy rosyjscy cyberprzestępcy. Według ustaleń zachodniego wywiadu, operacje mają być koordynowane bezpośrednio przez Kreml.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama