Armia i Służby
Polskie dowództwo wytycza drogę. Szwajcaria uczy się od naszych
Wojsko Polskie pogłębia współpracę ze szwajcarską armią. Siły Zbrojne RP udały się w delegację, podczas której doszło do spotkania z jednym z dowódców. Szwajcaria czerpie z doświadczeń naszego kraju.
Przedstawiciele Dowództwa Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni (DKWOC), na czele z dowódcą gen. dyw. Karolem Molendą, oraz Eksperckiego Centrum Szkolenia Cyberbezpieczeństwa (ECSC) na czele z dyrektorem płk rez. Pawłem Dziubą udali się na delegację do Szwajcarii.
Polska jednym z liderów
Polski zespół odwiedził tamtejsze Kommando Cyber, które jest budowane na bazie doświadczeń DKWOC (więcej o szwajcarskich siłach pod tym linkiem). Dowództwo generała Molendy wytycza drogę i pokazuje, jak skutecznie rozwijać cybersiły w wymagającym środowisku (aktywności Rosji i wojny na Ukrainie).
„Wielką motywacją jest to, gdy polskie cyberwojska są postrzegane za jednych z wojskowych liderów w obszarze cyberbezpieczeństwa” – skomentował sprawę gen. dyw. Karol Molenda. Jak podkreślił, obowiązkiem DKWOC jest pomaganie innym, którzy chcą przeciwdziałać wrogiej aktywności w sieci.
Czytaj też
Współpraca ze Szwajcarią
Jak wskazują cyberwojska RP, celem spotkania w Kommando Cyber było wypracowanie elementów dalszej współpracy między Polską i Szwajcarią.
Ze słów dowódcy DKWOC wynika, że partnerzy podzielili się z naszym zespołem swoją wiedzą i doświadczeniami. Szczególnie ważnym tematem były sposoby pozyskania młodych talentów.
„Sposób, w jaki to robicie, jest wyjątkowy i może być wskazówką dla innych” – ocenił gen. dyw. Karol Molenda, zwracając się do dowódcy szwajcarskich cybersił Simona Müllera.
USA: Partnerstwo z Polską jest kluczowe
Warto przypomnieć też słowa amerykańskiego gen. broni Kevina Kennedy’ego, dowódcy 16th Air Force (Air Forces Cyber), który ocenił, że partnerstwo z Polską jest kluczowym dla wspierania bezpieczeństwa transatlantyckiego.
„Zabezpieczenie domeny cyber z Polską stanowi szersze przedsięwzięcie (…)” – stwierdził i jak dodał dzięki współpracy, dowództwa łączą swoje możliwości, przekładając to na np. wyniki w wojnie informacyjnej i cyber.
Więcej na ten temat znajdziecie w tekście: Amerykanie docenili Wojsko Polskie.
Czytaj też
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].
Dudley
Ja jak chcę się od kogoś uczyć, to jadę do niego i podpatruję. Chyba że łatwiej jest przewieźć 1 eksperta jak 100 uczniów z pełnym zapleczem. Ale obawiam się że nie o to tu chodzi. Ot wycieczka do Szwajcarii na koszt podatnika, bo nie podejrzewam by to Szwajcarży płacili. To wszystko w zamian za sprzedaż amunicji do Gepardów, oraz zmagazynowanych Leopardów.