Reklama

Armia i Służby

Polskie dowództwo wytycza drogę. Szwajcaria uczy się od naszych

wojsko Szwajcaria
Szwajcarska armia rozwija komponent cyber
Autor. vtg.admin.ch

Wojsko Polskie pogłębia współpracę ze szwajcarską armią. Siły Zbrojne RP udały się w delegację, podczas której doszło do spotkania z jednym z dowódców. Szwajcaria czerpie z doświadczeń naszego kraju.

Przedstawiciele Dowództwa Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni (DKWOC), na czele z dowódcą gen. dyw. Karolem Molendą, oraz Eksperckiego Centrum Szkolenia Cyberbezpieczeństwa (ECSC) na czele z dyrektorem płk rez. Pawłem Dziubą udali się na delegację do Szwajcarii.

Reklama

Polska jednym z liderów

Polski zespół odwiedził tamtejsze Kommando Cyber, które jest budowane na bazie doświadczeń DKWOC (więcej o szwajcarskich siłach pod tym linkiem). Dowództwo generała Molendy wytycza drogę i pokazuje, jak skutecznie rozwijać cybersiły w wymagającym środowisku (aktywności Rosji i wojny na Ukrainie). 

„Wielką motywacją jest to, gdy polskie cyberwojska są postrzegane za jednych z wojskowych liderów w obszarze cyberbezpieczeństwa” – skomentował sprawę gen. dyw. Karol Molenda. Jak podkreślił, obowiązkiem DKWOC jest pomaganie innym, którzy chcą przeciwdziałać wrogiej aktywności w sieci.

Czytaj też

Współpraca ze Szwajcarią

Jak wskazują cyberwojska RP, celem spotkania w Kommando Cyber było wypracowanie elementów dalszej współpracy między Polską i Szwajcarią

Ze słów dowódcy DKWOC wynika, że partnerzy podzielili się z naszym zespołem swoją wiedzą i doświadczeniami. Szczególnie ważnym tematem były sposoby pozyskania młodych talentów

„Sposób, w jaki to robicie, jest wyjątkowy i może być wskazówką dla innych” – ocenił gen. dyw. Karol Molenda, zwracając się do dowódcy szwajcarskich cybersił Simona Müllera.

wojsko polska Szwajcaria Karol Molenda Simon Müller
Współpraca Polski i Szwajcarii. Generałowie: Karol Molenda i Simon Müller.
Autor. Karol Molenda (@MolendaKarol)/X

USA: Partnerstwo z Polską jest kluczowe

Warto przypomnieć też słowa amerykańskiego gen. broni Kevina Kennedy’ego, dowódcy 16th Air Force (Air Forces Cyber), który ocenił, że partnerstwo z Polską jest kluczowym dla wspierania bezpieczeństwa transatlantyckiego. 

„Zabezpieczenie domeny cyber z Polską stanowi szersze przedsięwzięcie (…)” – stwierdził i jak dodał dzięki współpracy, dowództwa łączą swoje możliwości, przekładając to na np. wyniki w wojnie informacyjnej i cyber.

Więcej na ten temat znajdziecie w tekście: Amerykanie docenili Wojsko Polskie.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].

Reklama
Reklama

Komentarze (1)

  1. Dudley

    Ja jak chcę się od kogoś uczyć, to jadę do niego i podpatruję. Chyba że łatwiej jest przewieźć 1 eksperta jak 100 uczniów z pełnym zapleczem. Ale obawiam się że nie o to tu chodzi. Ot wycieczka do Szwajcarii na koszt podatnika, bo nie podejrzewam by to Szwajcarży płacili. To wszystko w zamian za sprzedaż amunicji do Gepardów, oraz zmagazynowanych Leopardów.

Reklama